#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Češi jsou evropskou velmocí chytrých hodinek, má je už 2,8 milionu z nich

27. února 2021
Žádný jiný národ EU je nevyužívá tolik

Česko je jedinou zemí EU, kde chytré hodinky a další podobná zařízení používá více než třetina lidí ve věku od 16 do 74 let. To odpovídá 2,8 milionu lidí.

Vyplývá to z údajů, které za loňský rok nově zveřejnil Eurostat (zde). Evropští statistici se ptali nejen na využívání chytrých hodinek, ale také fitness náramků a dalších online zařízení, která člověk „nosí na sobě“, včetně takto vybavených brýlí, oděvů či obuvi.

Chytré hodinky a další podobná zařízení využívalo loni 35 procent Čechů, tedy nejvíce v EU. Druzí skončili Finové, kde je používá třetina lidí. Třetí jsou pak Estonci s 31procentním podílem.

Statistika potvrzuje zkušenost řady tuzemských prodejců, kteří v době pandemické uzavírky pozorují zvýšený zájem Čechů o elektroniku, která krátí dlouhou chvíli, ať se jedná o herní notebooky, konzole nebo právě chytré hodinky. Statistika také dokládá, že Češi v uplynulých letech poměrně rychle bohatli, takže ani v roce poznamenaném zhoršováním celkové ekonomické situace a souvisejících vyhlídek nepřestali utrácet za věci, které by si mohli celkem snadno odepřít.

Nejméně chytré hodinky v EU využívají spíše chudší národy, jakou jsou Řekové, Rumuni a Kypřané. V Řecku, v Rumunsku nebo na Kypru loni využívalo chytré hodinky a podobná zařízení jen méně než deset procent populace. Podstatným důvodem je právě to, že populace v těchto zemích si prostě podobná zařízení a „vychytávky“ nemůže dovolit, ať už kvůli obecně slabé kupní síle jako v Rumunsku nebo kvůli závažné ekonomické krizi uplynulé doby jako v Řecku či na Kypru.

Chytré hodinky Češi ovšem milují nejen jako kratochvíli, ale i z praktických důvodů. Podle studie společnosti Mastercard totiž v rámci EU nadprůměrně často chytrými hodinkami také platí v obchodech.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře