#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ceny v průmyslu nečekaně výrazně rostou, nejvíce za více než půldruhého roku

17. ledna 2025

ČNB to může zbrzdit v redukci úrokových sazeb. Zdražují elektřina, plyn, v zemědělské produkci zase vejce či máslo

Inflační tlaky v průmyslové výrobě v ČR byly loni v prosinci nečekaně silné. Průmyslové ceny totiž vzrostly meziročně hned o 2,8 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě předpokládali vzestup jen o 2,4 procenta.

Silnější než očekávaná byla i meziměsíční dynamika. Oproti listopadu výrobní ceny v průmyslu v prosinci stouply o 0,6 procenta, kdežto analytici čekali růst jen třetinový, o 0,2 procenta. Poměrně výrazný je také růst cen zemědělských výrobců, který v prosinci meziročně činil 8,1 procenta.

Ceny v průmyslové výrobě rostly v prosinci v meziročním sledování nejvýrazněji od května 2023. Za celý loňský rok ceny průmyslových výrobců přidaly oproti roku 2023 jen 0,8 procenta. Ceny zemědělských výrobců dokonce oproti roku 2023 poklesly, a to o 5,9 procenta. Do české výroby se tudíž koncem loňska ve výraznější míře inflační tlaky vrátily.

Přetrvávající inflační tlaky v oblasti výroby se přitom mohou přenést do silnějších inflačních tlaků též v oblasti spotřeby, která už přímo zajímá Českou národní banku. Vyšší inflační tlaky v oblasti výrobní tak mohou být činitelem, jenž přispěje k tomu, že ČNB letos zbrzdí tempo snižování své základní úrokové sazby.

Ta by tak letos mohla sestoupit za čtyř pouze na 3,25 procenta, a to i přesto, že spotřebitelská inflace v prosinci 2024 zaostala za očekáváním ČNB z její aktuální prognózy.

Růst cen v oblasti průmyslové výroby zapříčiňuje v prvé řadě zdražování energií v čele s elektřinou. V zemědělské výrobě výrazněji stoupají ceny živočišné než rostlinné produkce, zejména pak ceny vajec, mléka či skotu. To částečně souvisí s dlouhodobým trendem omezování živočišné produkce v ČR, v čehož důsledku se i snižuje dostupnost mléka pro výrobu másla.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře