Aktuální růst cen ropy na světových trzích si v ČR vybírá svoji daň, a to zejména v případě nafty. Ta za poslední týden na českých čerpacích stanicích zdražila o 51 haléřů na litr a prodává se nyní průměrně za 33,38 koruny. To je nejvyšší úroveň od roku 2014. Zdražuje ovšem také benzín. Ten za uplynulý týden cenově poskočil o osmnáct haléřů, na 33,79 koruny za litr. To je rovněž nejvyšší úroveň od roku 2014.
S obvyklým zpožděním dvou až tří týdnů se nyní v ČR začíná projevovat citelný růst cen ropy na světových trzích. Ropa typu Brent zdražila od začátku září od začátku října o více než deset dolarů na barel. Začátkem září se prodávala i za cenu pod 76 dolaru za barel, minulý týden vyskočila až nad 86,60 dolaru za barel. To je její nejvyšší úroveň od října 2014. Aktuálně ovšem cena ropy Brent propadla, aktuálně se prodává za necelých 82 dolarů za barel.
Dne 4. listopadu vstupují platnost sankce USA namířené proti íránskému ropnému průmyslu. Právě zejména obavy z výpadku dodávek ropy na světové trhy ženou její ceny vzhůru. Začátkem listopadu, po uvedení sankcí, by mělo být zřejmější, jaký bude jejich skutečný dopad. A také to, jak zareagují klíčoví hráči. Americký prezident Donald Trump si nepřeje eskalaci cen ropy z důvodu blížících se voleb do Kongresu. Ty se uskuteční 6. listopadu. Existuje tak nemalá šance, že Spojené státy uvolní část svých strategických rezerv a současně budou dále tlačit na Saúdskou Arábii, aby těžila více.
Cena ropy se však nad psychologickou hranici sta dolarů za barel už se nedostane. I její případný růst nad 90 dolarů za barel, který stále nelze vyloučit, znamená pro české řidiče další výrazné zdražování. Benzín v takovém případě během následujících 30 dní zdraží o zhruba 1,20 koruny na litr, k úrovni 35 korun za litr, zatímco nafta i z důvodu příchodu zimní topné sezóny podraží ještě výrazněji, citelně nad 34 korun za litr. S topnou sezónou se totiž mění produkce rafinérií, roste jejich orientace na lehké topné oleje. Nelze vyloučit, že cena nafty letos převýší cenu benzínu, jako tomu bylo například v letech 2014 nebo 2015. Během posledních dvou zim zůstala cena benzinu po celou dobu vyšší. Naposledy byla cena litru nafty u českých čerpacích stanic vyšší než cena litru benzinu v březnu 2015.
V příštích sedmi dnech se cena benzínu vyhoupne k úrovni 34 korun za litr a cena nafty pak překročí úroveň 33,60 koruny za litr. Růst cen pohonných hmot bude v nadcházejících týdnech umocňovat silný dolar. Od konce září česká koruna vůči němu opět slábne, takže je v současnosti blízko své nejslabší úrovně vůči americké měně za poslední rok.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.