Nejrozšířenější kryptoměna světa, bitcoin, má za sebou dramatický cenový pokles. Ještě v pátek se prodávala až za takřka 900 tisíc korun. V pondělí ráno se však cena jednoho bitcoinu propadla až pod 700 tisíc korun, tedy o zhruba 200 tisíc korun oproti pátečnímu maximu.
Páteční maximum ovšem bylo rekordní cenou bitcoinu za celou dobu, po kterou se s ním obchoduje, tj. od roku 2009. Současný propad je tedy z dlouhodobého hlediska poměrně zanedbatelnou a navíc očekávatelnou cenovou korekcí. Zatím nelze hovořit o tom, že by splaskávala bitcoinová bublina, jako se tak dělo na přelomu let 2017 a 2018.
Důvodem víkendového cenového propadu je vybírání zisků investorů, kteří usoudili, že čekat na další vzestup cenu bitcoinu je už až příliš rizikové. Masivnější výběr zisků obecně může být spouštěčem splasknutí bubliny, avšak v tuto chvíli vybírání zisků už nepokračuje s nijak citelnou intenzitou, takže lze hovořit o stabilizaci ceny bitcoinu. Bitcoin se nyní prodává o zhruba 70 tisíc korun nad svým ranním minimem. Takže jeho cenový propad prozatím ustal. Stále mu věří dostatečný počet investorů, z nichž někteří využili propad na ranní dno k dodatečným nákupům.
Víkendová epizoda ovšem potvrzuje, že bitcoin – a kryptoměny obecně – je vysoce rizikové aktivum. Investoři by do něj měl investovat malé částky v pravidelných intervalech, ať už týdenních nebo měsíčních, a to vždy stejnou sumu bez ohledu na momentální cenu bitcoinu. Měli by do něj takto investovat ovšem jen nižší jednotky procent celkového svého objemu peněz, který takto pravidelně investují. Současně by měli do kryptoměny investovat jen tolik, kolik si mohou dovolit při splnění té podmínky, že při propadu ceny bitcoinu třeba až na nulu se nijak nesníží jejich životní úroveň.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.