Po období relativního klidu, kdy se cena držela v blízkosti hranice 6500 dolarů za bitcoin, přišel v listopadu náhlý propad. Jaké jsou důvody a vyplatí se nyní nakupovat? Jiřímu Hovorkovi ze serveru Měšec.cz na tyto otázky odpovídal Lukáš Kovanda.
Proč se cena bitcoinu a dalších virtuálních měn v posledních dnech tak výrazně propadla? A je podle Vás nyní správný čas na koupi bitcoinu?
Momentálně kryptoměny zažívají opak toho, co před rokem. Což nikdo rozumný nikdy nevylučoval, že nastane. Prostě přepjatě bujarou až bezbřeze euforickou náladu kolem bitcoinu a spol. vystřídal hluboký pesimismus a potemnělá rezignovanost. Žádný z těchto pocitů nemá opodstatnění v realitě a trh může svoji rovnovážnou, „objektivní“ cenu najít teprve tehdy, až nerealistické dojmy a očekávání čas odplaví.
Jsme ve fázi, kdy z trhu mizí „hejlové“, ti, kteří kryptoměnám nikdy tak úplně nevěřili a/nebo nerozuměli a vkládali do nich peníze víceméně hlavně proto, aby bezpracně vydělali na euforické vlně nebo aby se zbavili tísnivého pocitu, že jim cosi uniká. Technická analýza naznačuje, že bitcoin je nyní extrémně přeprodaný.
Bezprostředním důvodem panického výprodeje, který byl zvláštně intenzivní minulou středu, bylo dění kolem kryptoměny Bitcoin Cash. Ta se sice sama z Bitcoinu loni vydělila, ale jinak s ním má pramálo společného. Její další větvení se neslo v obvyklém duchu nevybíravých střetů, šarvátek či vzájemného osočování přívrženců každé z větví, což neblaze poznamenalo celý kryptoměnový svět a definitivně odradilo mnohé další majitele té či oné kryptoměny, které se následně zbavili.
Jsme ve fázi, kdy se testuje skutečná přínosnost bitcoinu a dalších kryptoměn. Pořád nelze vyloučit, že za rok bude bitcoin stát třeba opět 20 tisíc dolarů. Stejně jako loni v prosinci, když takřka 20 tisíc dolarů stál, nešlo vyloučit, že zase rychle spadne na nulu. Což ovšem stále nelze vyloučit ani dnes.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.