„Dívejte, tohle je dnešní Amerika,“ ušklíbl se Gerald Celente a nasměroval zrak autora blogu na silniční přechod, po němž si to štrádovala dáma spíše mladší než starší, spíše tlustá než štíhlá. Plnoštíhlá. Letní parno se nevyhnulo ani Kingstonu, městečku vzdáleném tři hodinky od New Yorku, a tak její skrovné růžové svršky daly otylosti nevábně vyniknout.
„Dívejte, tohle byla Amerika,“ ukazoval – málem se slzou v oku – jen chvíli před tím černobílé fotografie předků, přistěhovalců z Itálie. „Tahle šila, tenhle pekl, tohle byl uzenář.“
Celente je trendový prognostik, mediálně dosti zdatný. Ve své show jej hostila Oprah Winfreyová; list Chicago Tribune o něm napsal, že „předpověděl burzovní krach roku 1987, boom zeleného marketingu i gourmet kávy“; jeho prognózám tleskal The Economist i CNN. Od roku 1980 vydává šéf kingstonského Trends Research Institute čtvrtletník Trends Journal. Uvádí, že v něm předpověděl i rozpad Sovětského svazu, splasknutí technologické bubliny na přelomu tisíciletí, růst ceny zlata, nemovitostní bublinu i, jak říká, „paniku roku 2008″, jež následovala zase po jejím splasknutí.
Hodnotit, kdo co uhodl, co ne, je vždy ošemetné. Dobře vyřčená či napsaná předpověď se dá zpětně vyložit různě a mediálně protřelé figuře rázem nechybí mnoho, aby se proměnila v druhého Nostradama. Celentemu ovšem neschází ani smysl pro detail, výtečná schopnost vidět neviděné, číst mezi řádky, dávat věci do souvislostí.
Jeho kancelář v Kingstonu je barem. Doslova. Zaměstnanci tam pracují i na barových seslích. Atmosféra je uvolněná, Celente nezapře italské předky. Vše je pečlivě zařízeno. „Mám rád poctivou práci. Ale je jí už málo. Vše je ručně dělané“. Ukazuje na obyčejný ocelový poklop na chodníku před jeho barem-kanceláří. „Tohle je týdenní, řemeslně náročná práce jednoho muže.“ Pak ukazuje na jiný poklop, sériové vyráběný před domem vedle, zjevně méně poctivý, méně kvalitní, méně výdržný. „A tohle je šlendrián dneška.“
Poklopy na chodníku, i ty mohou symbolizovat úpadek Ameriky. Tloustnoucího, lenivějícího, drolícího se impéria, na něž se pracuje jinde. A jehož úpadek nejspíše přivede svět – jak nejnověji předpovídá Celente – na práh „velké války“. První světové války 21. století.
Lukáš Kovanda, Kingston, USA
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.