#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Čechům zlevní dovolená v Turecku

19. března 2025

Zatkli totiž Erdoganova rivala, takže lira padá na historické minimum

Turecká měna i istanbulská burza se dnes hluboce propadají v důsledku zadržení Ekrema Imamoglua. Populární starosta Istanbulu představuje úhlavního politického rivala prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho zatčení tak dále podrývá již tak nahlodanou důvěru mezinárodních investorů v turecký režim, jenž stále zřetelněji nese prvky autokracie. Autokratické režimy nejsou mezinárodními investory příliš oblíbené, neboť ekonomika je pak v rukou vládce či úzké suity kolem něj, což ji činí nevyzpytatelnější. Zároveň to oslabuje víru v instituce a právní řád země.

Lira dnes ráno ztrácela proti dolaru až více než dvanáct procent, než svoji ztrátu zmírnila na 3,2 procenta. Zmírnění ovšem nastalo z velké části jen v důsledku devizové intervence několika tureckých bank. Ty z trhu svými nákupy stáhly liry v přepočtu za zhruba osm miliard dolarů. Akcie istanbulské burzy zase padaly tolik, že dvakrát muselo být plošně přerušeno obchodování s nimi, aby polevilo panické vyprodávání. Aktuálně se klíčový ukazatel burzy, index BIST 100, propadá o výrazných více než osm procent. Takový propad svědčí o tom, že investoři jsou za zatčení v šoku.

Turecká měna se dnes propadla na své historické minimum, zhruba 42 lir za dolar. Přitom když Erdogan v srpnu 2014 ve funkci prezidenta začínal, vyšel dolar na necelé 2,2 liry. Dramatické oslabení liry během jeho působení ve funkci odráží fiasko Erdoganovy hospodářské politiky. Svérázná takzvaná erdoganomika spočívala například v odporu ke zvyšování úrokových sazeb. Erdogan měl totiž za to, že vysoké úrokové sazby urychlují inflaci. Drtivá většina ekonomů je ale přesvědčena o opaku.

Tím, že turecká centrální banka pod Erdoganovým tlakem přistupovala k boji s inflací jen velmi laxně, nese lví podíl na inflačním znehodnocení měny. Erdoganomika fakticky liru zruinovala.

Těšit se z takového vývoje ovšem mohou turisté, včetně těch českých. Těm by totiž mohla dovolená v Turecka dále znatelně zlevnit.

Vždyť když Erdogan před bezmála jedenácti lety začínal vládnout coby prezident, vyšla lira na více než deset korun. Dnes už stojí jen zhruba 60 haléřů. Jen letos lira vůči koruně ztratila 12,4 procenta. Více ze všech měn světa vůči té české letos ztratily již jen měny afrických zemí Libérie a Tanzanie, plyne z dat agentury Bloomberg.

Ztráta 12,4 procenta je docela značná na to, aby ji prodejci a dodavatelé v Turecku byli schopni rychle „nahnat“ zdražováním, tedy inflací. Proto by i Čechům mohly v důsledku dnešního zatčení v Turecku zlevnit například potraviny, pohonné hmoty, návštěvy restaurací, různé další služby včetně samotného ubytování, nebo suvenýry.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře