Britská poštovní společnost Royal Mail se chystá na návrat do vybrané stovky firem, na základě jejichž akciového výkonu se průběžně vypočítává klíčový ukazatel londýnské burzy, FTSE 100. Návrat mezi londýnskou burzovní elitu stovky nejhodnotnějších britských firem je potvrzením úspěšného podnikání poštovní legendy v uplynulé době, které těší také česko-slovenské byznysmeny Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Ti prostřednictvím lucemburské investiční společnosti Vesa Equity Investment drží největší akcionářský podíl v Royal Mail, čítající 15,6 procenta (Graf 1 níže zachycuje, jak se vyvíjí počet a cena jimi držených akcií).
Graf 1: Jak jde čas s počtem akcií Royal Mail v držení Křetínského a Tkáče (zelená křivka) a s jejich cenou na londýnské burze (bílá křivka)
Akcie Royal Mail, jejíž přímá historie sahá až do roku 1635, letos zhodnocují o zhruba 73 procent, více než dvojnásobně v porovnání s bitcoinem (viz Graf 2). Od 26. března loňského roku, kdy Vesa do poštovní firmy kapitálově vstoupila, zhodnotily ovšem už o více než 262 procent. Vesa od té doby objem držených akcií dále navýšila, z původních 30,5 na nynějších více než 156 milionů kusů (viz Graf 1 výše).
Graf 2: Akcie Royal Mail letos zhodnocují dvojnásobně (bílá křivka) v porovnání se zhodnocením bitcoinu (modrá křivka).
Royal Mail totiž dokázala zachytit pandemický boom sféry e-commerce. Díky souvisejícímu výraznému růstu ceny svých akcií by měla ve čtvrtletní revizi konstituentů ukazatele FTSE 100 nahradit společnost Renishaw. Závěry revize by měly být k dispozici po skončení dnešního obchodování na londýnském parketu. Royal Mail přestala být součástí indexu FTSE 100 v prosinci 2018, avšak pandemie jí nahrála hned dvojím způsobem.
Zaprvé, s uzavřením kamenných obchodů, s omezením sociálních kontaktů a cestování markantně vzrostla sháňka po dodávce zásilek v rámci e-commerce. Zároveň, zadruhé, pandemie oslabila vyjednávací sílu britských poštovních odborů. Ty pod vlivem pandemických prognóz vyhlížejících citelný nárůst míry nezaměstnanosti slevily v rámci mzdového vyjednávání ze svých nároků na další růst platů. Před pandemií mzdová vyjednávání brzdila snahy poštovní firmy zvýšit svoji produktivitu, což tehdy nepříznivě doléhalo na výkon jejích akcií. Ty klesly na své absolutní historické dno (na burze se s akciemi Royal Mail obchoduje od roku 2013) přesně v době, kdy Křetínský a Tkáč, resp. jejich společnost Vesa do Royal Mail kapitálově vstoupili (viz Graf 3 níže).
Graf 3: Křetínský s Tkáčem – tedy jejich společnost Vesa – do Royal Mail kapitálově vstupovali v době, kdy byly její akcie na historickém cenovém dně.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.