Zdraví si ani za peníze nekoupíš, říká známé moudro. Něco na tom je, avšak pravdou zůstává, že bohatí mívají přístup k lepší lékařské péči, mohou vydat více – aš už korupčně či legálně – za nadstandardní zacházení a za léčbu ve špičkových zařízeních. Mohou též investovat více do prevence – do zdravého způsobu života. Tím vším mnohdy riziko závažného onemocnění snižují – alespoň v porovnání s chudšími. Avšak pozor, v podobném duchu lze moudro poněkud převrátit: za peníze si i nemoc koupíš.
A hned jednu z nejvážnějších, rakovinu.
Jak totiž vyplývá z nové studie uveřejněné v žurnálu Archives of Dermatology, nejnáchylnější k onemocnění rakovinou kůže jsou bohatí. Lépe řečeno: bohaté ženy. Riziko, že se u dívky či dámy oplývající penězi rozvine zákeřné nádorové onemocnění, je téměř šestkrát vyšší než u jinak srovnatelné ženy, jež ovšem takovým bohatstvím neoplývá. Badatelé to zjistili studiem dat shromážděných za posledních dvacet let, která se týkala žen – Kaliforňanek – ve věku 15 až 39 let, jimž byl diagnostikován zhoubný melanom. Celkem šlo o více než 3800 případů.
„Původně jsme se domnívali, že slunečnější oblasti se přirozeně budou vyznačovat i vyšším výskytem melanomu (…) oblast však překvapivě neurčovala pravděpodobnost onemocnění tolik jako socioekonomický status,“ říká k výzkumu Christina Clarkeová, badatelka z Institutu prevence rakoviny v Kalifornii.
A vysvětlení? Zámožnější dívky a ženy – ty s vyšším socioekonomickým statusem – si mohou dopřát více dovolených v prosluněných oblastech (třeba v plážových resortech) s poměrně velmi intenzivním UV zářením, navštěvují častěji solária či jednoduše tráví více času „jen tak venku“, třeba na nákupech či při joggingu, nikoli v kanceláři nebo „u pásu“. Za snědostí se ženou i z toho důvodu, že musejí dostát svému vyššímu společenskému statusu, aš už proto, aby se ve vybrané společnosti – v níž se bledost stále příliš nenosí – necítily bledě či aby nedělaly ostudu svému zámožnému choti (jenž by je pak snadno mohl vyměnit za „opálenější model“ a jejich status tak povážlivě snížit).
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.