Nejrozšířenější a nejstarší světová kryptoměna, bitcoin, je opět na vzestupu. Letos brzy ráno středoevropského času se její cena poprvé od 15. května letošního roku vyhoupla nad psychologickou hranici 50 tisíc dolarů. Dnešní maximum je zatím necelých 50 440 dolarů za jeden bitcoin.
Z dat Bloombergu dále vyplývá, že letos bitcoin vykázal nejnižší uzavírací cenu 20. července. To je letošní jediný den, kdy uzavíral pod úrovní 30 tisíc dolarů za kus, přesněji na ceně 29 865,5 dolaru. Není náhodné, že toto letošní „dno“ se dostavilo v předvečer ostře sledované konference „B Word“. Na virtuálně přenášené akci, zaměřené zejména na bitcoin, vystoupil šéf Tesly Elon Musk, šéf Twitteru Jack Dorsey nebo Cathie Woodová, jež řídí fondy Ark Invests. To jsou všechno osobnosti, jejichž slova a činy mají na cenový vývoj bitcoinu enormně silný vliv. Investoři do bitcoinu po celém světě zjevně přijali jejich vzkazy z konference kladně, což způsobilo obrat na trhu s vedoucí kryptoměnou. Bitcoin od té doby do dnes, za zhruba měsíc, zhodnotil o více než 67 procent.
Klíčovým cílem konference bylo rozptýlení mýtů kolem bitcoinu. Jednou z nepříliš jasných věcí byl před konferencí Muskův postoj k bitcoinu. V první polovině května totiž Musk uvedl, že automobilka Tesla přestane při nákupu svých vozů bitcoiny přijímat. Zveřejnění úmyslu bitcoiny za elektromobily přijímat přitom zásadně přispělo k letošnímu prudkému vzestupu ceny bitcoinu, který probíhal zejména od února do poloviny dubna. V půli dubna vykázal bitcoin historicky rekordní cenu, přesahující 65 tisíc dolarů.
Na zmíněné „B Word“ konferenci Musk uvedl, že Tesla s největší pravděpodobností začne platby v Bitcoinech opět přijímat. Šéf Tesly také uvedl, že sám bitcoin nadále vlastní, stejně jako další kryptoměny ether a dogecoin. Musk podmínil opětovné přijímání bitcoinu ze strany Tesly tím, že podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie používané k jeho těžbě bude alespoň 50 procent. Právě nespokojenost s příliš vysokým podílem spotřeby energie z fosilních zdrojů jej vedl ke květnovému rozhodnutí přijímání bitcoinů pozastavit.
Na konferenci se navíc o bitcoinu příznivě vyjadřoval také Dorsey. Ten prohlásil, že mu bitcoin připomíná dobu raného internetu a že se může stát internetovou měnou, neboť je odolný a nepodléhá kontrole vlád a centrálních bank.
Konference tedy znamenala obrat ve vývoji ceny bitcoinu. Nicméně kromě ní se v jeho citelném vzestupu posledního více než měsíce odrážejí také další, dlouhodobě působící faktory. Tím je zejména pokračující přijímání bitcoinu a obecně kryptoměny zavedenými firmami z různých oborů.
Dva příklady z posledních dní. Nizozemský fotbalový klub PSV Eindhoven uzavřel dohodu s krypto-platformou Anycoin Direct o „šíření povědomí o kryptoměnách“ napříč Evropskou unií. Platba, kterou klub za své sponzorské partnerství obdrží, proběhne v bitcoinu.
Ve Spojených státech se zase tamní velký poskytoval hypoték UWM Holdings rozhodl přijímat platby v kryptoměnách, včetně bitcoinu, v rámci hypotečního splácení.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.