#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin dal trhá rekordy, míří k hranici deseti tisíc dolarů

26. listopadu 2017

Cena kryptoměny bitcoin o víkendu opět „trhala“ rekordy. V neděli večer vystoupala na takřka 9500 dolarů. Pokračuje tak současná rapidní růstová fáze, která započala v úvodním říjnovém týdnu. Tehdy se jeden bitcoin prodával za zhruba 4200 dolarů, tedy za méně než polovinu aktuální ceny. Pokud v příštích dnech bude pokračovat absence závažnějších negativních zpráv, během týdne by cena bitcoinu měla překonat psychologickou hranici 10 tisíc dolarů.

V takovém případě dále zesílí zájem médií a ruku v ruce s tím zájem institucionálních investorů, který je přitom už v posledních týdnech klíčovou příčinou cenového růstu kryptoměny. Například druhá největší jihokorejská banka Shinhan by měla v příštím roce umožnit držitelům bitcoinu úschovu kryptoměny v rámci její vlastní platformy. Stoupá také zájem významných amerických bank a dalších institucionálních investorů, ať už jde o ústavy Goldman Sachs či Morgan Stanleynebo o hedgeové fondy.

Kryptoměnová burza Coinbase také oznámila, že už vede více klientských účtů než přední americká makléřská společnost Charles Schwab. Zatímco Coinbase jich aktuálně vede zhruba třináct milionů, Charles Schwab koncem loňského roku jich měl 10,6 milionu. Toto srovnání naplňuje kryptoměnové investory optimistickými vyhlídkami na další rychlejší a zároveň plošnější růst uživatelské základny bitcoinu a dalších kryptoměn.

V souvislosti s širším přijetím kryptoměn ze strany mezinárodní komunity investorů ale na druhou stranu také zintenzivňují obavy ze značné energetické náročnosti celé bitcoinové sítě. Ta nyní ročně spotřebuje více elektrické energie než celé Slovensko Spotřebuje také zhruba 45 procent celkové roční spotřeby elektřiny v České republice.

Vyšlo na E15. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře