#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Biden získá na inauguraci méně peněz než Trump, i tak jeho uvedení do úřadu vyjde na tři miliardy korun

20. ledna 2021
V posledním půlstoletí inaugurační sponzorské částky vzrostly skoro třicetinásobně.

Inaugurace amerického prezidenta vůbec není laciná záležitost. Náklady na inauguraci končícího šéfa domu Donalda Trumpa se v roce 2017 pohybovaly kolem 190 milionů dolarů, tedy v přepočtu dle nynějšího kursu na více než čtyři miliardy korun.

Náklady každé inaugurace pokrývají částečně daňoví poplatníci a částečně soukromí dárci a sponzoři. Celková suma zahrnuje zajištění klíčové akce celé inaugurace, tedy slavnostní přísahu před budovou Kapitolu, související státní galavečeře, oslavy a párty, inaugurační plesy a samozřejmě bezpečnostní opatření.

Bezpečnostní opatření hradí daňoví poplatníci, tedy konkrétně americký federální rozpočet a rozpočet státu District of Columbia, zatímco oslavy a večeře soukromí dárci a sponzoři.

Soukromí dárci a sponzoři tedy financují podstatnou část inauguračních výdajů. V běhu času tyto jejich sponzorské příspěvky citelně narůstají (viz tabulka níže), přičemž obecný růst inflace je jen dílčím důvodem tohoto nárůstu. V posledním půlstroletí narostly ze čtyř na 107 milionů dolarů, tedy 27násobně.

Výsledná částka je ovšem také ovlivněna limitem maximální možné darované částky, které inaugurační výbor na soukromé finanční příspěvky uvaluje. Například prezident Barack Obama uvaloval striktnější, tedy nižší limity než prezident Trump.

Trump zůstane „rekordmanem“ i po dnešní inauguraci Joea Bidena. Konečný účet soukromých příspěvků na Bidenovu inauguraci ještě k dispozici není, odhady ale hovoří o desítkách milionů dolarů. Tedy o citelně nižší sumě než částce přes sto milionů dolarů, které „posbíral“ Trump na svoji inauguraci v roce 2017. Důvodem nižších příspěvků je samozřejmě i pandemické situace, kvůli níž proběhne méně doprovodných společenských akcí, případně se tyto uskuteční v omezeném formátu.

Celkové náklady Bidenovy inaugurace se po zahrnutí výdajů na zajištění bezpečnosti mohou pohybovat kolem 140 milionů dolarů, tedy kolem tří miliard korun.

 

Kolik prezidenti USA vybrali od soukromých dárců v posledním půlstoletí (v milionech USD)

  1. 2017: Trump      107
  2. 2009: Obama     53
  3. 2013: Obama     44
  4. 2005: Bush, Jr.  40
  5. 1989: Bush, Sr.  30
  6. 2001: Bush, Jr.  30
  7. 1997: Clinton     29
  8. 1993: Clinton     28
  9. 1985: Reagan    20
  10. 1981: Reagan    16
  11. 1973: Nixon       4
  12. 1977: Carter      4
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře