Akcie po celém světě dnes znatelně rostou, a to v reakci na vývoj povolební situace v USA. Klíčový ukazatel evropských akcií, index Stoxx Europe 600, přidává zhruba 1,5 procenta. Daří se klíčovému německému, francouzskému či britském indexu, které vesměs přidávají více než jedno procento. Pražská burza stoupá aktuálně o 0,7 procenta. Akciím se daří opravdu celosvětově. Index světových akcií MSCI, který zahrnuje akcie 49 zemí, dnes během úvodních hodin evropského obchodování vystoupal na svůj historický rekord.
Stoupají také termínové kontrakty na tituly amerického Dow Jonesova indexu, momentálně rovněž přibližně o 1,5 procenta. V Americe se teprve začne řádně obchodovat. Úspěšné obchodování za sebou mají asijské trhy. Klíčový ukazatel japonských akcií, Nikkei 225, stoupl o více než dvě procenta, a to na svoji rekordní úroveň od roku 1991.
Americké volby dopadají z hlediska trhů velmi dobře. Investoři očekávají, že zvolený prezident Joe Biden zmírní napětí v mezinárodních obchodních a diplomatických vztazích. Zároveň ovšem předpokládají, že Kongres zůstane stranicky rozdělený, takže republikány ovládaný Senát zamezí nebo okleští některé body Bidenova programu, kterým trhy příliš nakloněny nejsou. Jedná se zejména o zvyšování daní. Investoři také sází na to, že senátní republikáni mohou zamezit prosazení velkého balíku rozpočtových opatření. Ekonomiku by v takovém případě místo vlády musela zřejmě výrazněji podpořit americká centrální banka, aby kompenzovala nižší podporu z fiskální oblasti. Monetární podpora ekonomiky je pro akciové trhy ještě příznivější než ta fiskální.
V reakci na výsledek amerických voleb ovšem výrazněji oslabuje americký dolar. Minulý týden zaznamenal nejcitelnější oslabení za více než sedm měsíců. Investoři se od americké měny odklánějí v očekávání nadále expanzivní měnové politicky americké centrální banky. Také jsou nyní z důvodu optimistické nálady z povolební situace v USA ochotnější sázet na méně bezpečné investice, což snižuje jejich zájem o investování do takzvaných bezpečných útočišť typu právě dolaru.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.