Cena ropy Brent dnes poprvé po více než dvou měsících překročila úroveň 120 dolarů za barel. Na vysokých úrovních jsou také ceny paliv, jež se velkoobchodně prodávají na burze v Rotterdamu. Znamená to, že pohonné hmoty v Česku v příštích dnech a týdnech podraží.
Už v uplynulých dvou týdnech přitom pohonné hmoty v Česku citelně zdražily. Třeba benzín se 15. května prodával průměrně za 44,35 koruny za litr. Včera už to bylo za 46,35. Za dva týdny tedy benzín zdražil přesně o dvě koruny na litr. Tedy výrazně více, než jak zlevní po snížení spotřební daně z benzínu a nafty o 1,50 koruny za litr, k němuž dojde od pozítří.
Vládu bude toto snížení stát miliardu korun měsíčně, řidiči jej přitom nemusí vůbec zaznamenat. Přichází totiž z hlediska vlády v krajně nevhodnou dobu, kdy ropa na světových trzích zdražuje, takže je možné, že už v půlce června budou pohonné hmoty dražší než nyní – navzdory právě snížení daně.
Za zdražováním ropy je ústup pandemie v Číně, nástup letní motoristické sezóny a sázka trhů na to, že EU nakonec bude embargovat ruskou ropu. Alespoň tedy tu, která je do EU přepravována tankery po moři. Ropa proudící ropovodem Družba zřejmě sankcionována nebude, neboť Maďarsko v takovém případě hrozí vetováním šestého sankčního balíčku EU.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.