Benzin je v Česku nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v průměru stojí 37,56 koruny za litr. Zlevňuje také nafta. Její průměrná cena 43,01 koruny za litr je nejnižší za posledních pět týdnů. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Pohonné hmoty v Česku zlevňují zhruba od začátku července, s výjimkou konce prázdnin.
V příštím týdnu pohonné hmoty zlevní zhruba o 50 haléřů na litr, kvůli pokračujícím zlevňování ropy. Nebývalá je ovšem šíře rozevření nůžek mezi cenou nafty a cenou benzínu. Rozdíl přesahuje 5,40 koruny na litr, což představuje historicky zcela mimořádné rozpětí. Důvodem je blížící se zavedení embarga EU na dovoz ruské ropy a ropných produktů, včetně právě dieselových paliv. To vstoupí v platnost na přelomu roku. Vyhlídka na embargo již nyní nutí dodavatele hledat alternativy, nezřídka dražší. Dochází také k předzásobování se ještě ruskými palivy. Současně se ropné produkty typu topné nafty používají v průmyslu, částečně jako náhražka hůře dostupného a drahého plynu. A topné oleje, jako je mazut, se dokonce opět místo plynu používají v současných mimořádných podmínkách k výrobě elektřiny. To vše zvyšuje cenu motorové nafty.
Celkově však pohonné hmoty zlevňují. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích, v tomto měsíce o více než osm procent. Klesající trend nezvrátila ani částečná mobilizace, kterou minulý týden vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, ani zjevná sabotáž plynovodů Nord Stream či hrozba zastavení dodávek ruského plynu do EU před ukrajinské území. Pro obchodníky s ropou je momentálně závažnější vyhlídka dalšího zvyšování úrokových sazeb v podání americké centrální banky a hrozba celosvětového ekonomického útlumu. Oboje oslabuje vyhlíženou poptávku po ropě, tedy i její nynější cenu. Pokud by se ale situace související s válkou na Ukrajině dále zdramatizovala nelze vyloučit i citelnější nárůst cen ropy, a tedy pohonných hmot v ČR. Svět by se totiž začal obávat závažnějšího výpadku v dodávkách ruské ropy i na trhy typu těch asijských, kde není sankcionována.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.