Ceny pohonných hmot i přes Vánoce klesaly, i když již pomalejším tempem než v týdnu předchozím. Litr benzínu Natrural 95 zlevnil o 19 haléřů na 31,95 koruny. V uplynulém týdnu se dostal pod úroveň 32 korun poprvé od letošního května. Litr nafty zlevnil za posledních sedm dní o 12 haléřů na 32,54 koruny. Důvodem je pokračující pád cen ropy.
Ropa typu Brent během svátků zlevnila až takřka na 50 dolarů za barel, nejníže od loňského července. Její cenový pád od počátku října tak překonal čtyřicet procent.
Během včerejšího obchodování však ropa citelně zdražila, a částečně tak korigovala svůj předchozí propad. Trhy totiž po několika dnech propadů pozitivně přivítaly příznivá čísla za vánoční tržby maloobchodního segmentu v USA a také konkrétnější informace o průběhu chystaných jednání mezi USA a Čínou ve věci deeskalace napětí v obchodních vztazích. Kladně zřejmě také zapůsobila výzva prezidenta USA Donalda Trumpa k využití propadů burz k investicím do akcií nebo potvrzení jeho administrativy, že nebude odvolávat šéfa americké centrální banky. S obecným růstem akciových trhů, nejrazantnějším od roku 2009, se „svezla“ i ropa. Brent se tak nyní prodává za zhruba 53,80 dolaru za barel. To je ovšem stále bezmála 38 procent pod úrovní ze začátku října, kdy stál více než 86 dolarů za barel.
Trhy jsou stále značně nervózní a rozkolísané a nelze vyloučit další prudké pohyby oběma směry, a to u akcií, ropy i dalších aktiv. Trh se snaží postupně vyhodnotit, v jaké kondici bude globální ekonomika a i její finanční trhy příští rok a v letech následujících, což vlivem působení mnoha neznámých není jednoduché.
Na vývoj cen pohonných hmot v ČR nebudou mít tyto krátkodobé výkyvy bezprostřední vliv. V dalším týdnu zlevní jak benzín, tak nafta. Zlevnění benzínu se bude pohybovat v pásmu od deseti do patnácti haléřů, nafta zlevní o pět až deset haléřů na litr.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.