#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín i nafta dál cenově padají. Za týden zlevnily opět o desítky haléřů

17. ledna 2019

Ceny pohonných hmot v ČR pokračovaly v uplynulém týdnu v prudkém zlevňování. To však bylo přece jenom mírnější než „volný pád“ týdne předchozího. Benzín za posledních sedm dní zlevnil o 28 haléřů na litr, nafta pak o třicetník. Benzín se nyní prodává za 31,02 koruny za litr, nejlevněji od loňského dubna, zatímco nafta za 31,45 koruny za litr, nejlevněji od loňského května.

Pohonné hmoty svým zlevňováním reagují na propad cen ropy na světových trzích, k němuž došlo zhruba od poloviny prosince do Vánoc loňského roku. Ropa Brent během necelých dvou týdnů tehdy zlevnila o více než deset dolarů na barel, z úrovně nad šedesáti dolary za barel na zhruba padesát dolarů za barel.

Ceny pohonných hmot v ČR se obvykle vyvíjejí s dvou- až třítýdenním zpožděním za cenami ropy.

Důvodem prosincového propadu cen ropy byla obava obchodníků z citelného zpomalení globální ekonomiky, které by značně podvázalo poptávku po ropě, neboť by rapidně zvolnil růst objemu celkové produkce jednotlivých ekonomik.

Tito obavu živil zejména strach z další eskalace obchodní války mezi USA a Čínou a také vyhlídka na pokračující zpřísňování měnové politiky USA. Po Vánocích se však tyto obavy částečně rozptýlily. Americká centrální banka nyní signalizuje zvolnění tempa zvyšování úrokových sazeb a patrná je i naděje na deeskalaci napětí v obchodním vztahu USA a Číny.

Cena ropy Brent se tudíž vrátila nad úroveň šedesáti dolarů za barel, kolem níž se pohybovala po celý uplynulý týden. Na tento vývoj ceny pohonných hmot v ČR zareagují v druhé polovině ledne, částečně už v příštím týdnu. V nadcházejících sedmi dnech lze tedy čekat další zmírnění tempa zlevňování jak benzínu, tak nafty. Oba druhy pohonných hmot zlevní v rozmezí od 10 do 15 haléřů na litr.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře