#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Banky vs. stavební spořitelny? Souboj o úvěry na bydlení začíná

29. března 2019

Končí vám fixace hypotéky? Za určitých podmínek by pro vás mohlo být výhodnější pokračovat s úvěrem ze stavebního spoření. Svedou o vás banky a stavební spořitelny neúprosný boj, nebo banky svoje ovečky nenechají ke konkurenci prchnout? Na to se ptal Ondřej Tůma z Peníze.cz.

Finanční instituce s doplňující se produktovou nabídkou, nebo nesmlouvavé konkurentky v boji o klienty se zájmem o úvěr na bydlení? Vztah bank a stavebních spořitelen se v poslední době začíná proměňovat. Časy, kdy se pro vyšší půjčku na bydlení chodilo automaticky na hypoteční oddělení banky, zatímco do stavební spořitelny mířili pouze lidé, kteří měli v plánu rekonstrukci bytu nebo domu, se zřejmě chýlí ke konci. Nasvědčují tomu i vyjádření lidí z branže.

Lukáš Kovanda

Objem poskytnutých hypoték letos meziročně klesá takřka o třetinu, objem úvěrů od stavebních spořitelen dokonce víc než o třetinu. Pokles se týká hlavně zajištěných úvěrů stavebních spořitelen, na které míří regulace České národní banky. Ta podstatně stojí i za poklesem hypoték. Ode zdi ke zdi. Stejná ČNB v letech 2013 až 2017 svým intervenčním režimem roztáčela poptávku po hypotékách a vlastním bydlení. V listopadu 2013 guvernér ČNB Singer národ vyzval, aby kupoval „auta, pračky, byty, že levněji už nebude“. Ano, ČNB tehdy nijak neskrývala, že intervenční režim má navyšovat i ceny nemovitostí. Nakonec roztočila ceny realit víc, než chtěla. Oslabováním koruny umocnila efekt nulových úrokových sazeb a průměrná sazba hypoték klesla na historicky nejnižší úroveň. Nízké nebo dokonce záporné úroky bankovních vkladů nebo dluhopisů pak z nemovitostí s aspoň nějakým výnosem udělaly atraktivnější investiční příležitost. Peníze do nich ve velkém sypali zahraniční spekulanti, investiční fondy i banky. I proto je dnes vlastní bydlení mnohem hůř dostupné řadovým Čechům, kterým zároveň citelně roste nájemné. Na vině ale nejsou jen úředníci z České národní banky a její bankovní rady, ale i úředníci ze stavebních úřadů. Je jich moc, každý má své razítko, takže ve výsledku brzdí výstavbu – mnozí z nich si ale libují, sami nemovitost vlastní, takže pomalejší výstavba zvyšuje jejich bezpracný výnos. Ale stále se v Česku najdou miliony lidí, kteří budou tvrdit, že stát funguje lépe než trh. Záhada.

Vyšlo na Peníze.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře