#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bankrotů firem je nejméně za 6 let. Krachy ale hrozí dodavatelům elektřiny

7. ledna 2019

Ekonomice se daří, takže bankrotů firem ubývá. Ekonomický boom ale současně vede ke zdražování elektřiny. A to až takové, že na něj někteří její dodavatelé nebyli připraveni. Těm krachy hrozí a lidé by si na ně proto měli dát obzvlášť pozor. Loni zbankrotovalo 649 společností, o 16 procent méně než v předešlém roce. Jde o nejnižší číslo od zavedení současného insolvenčního zákona. Počet bankrotů podnikatelů tak klesl na šestileté minimum. Rekordně nízký byl i počet osobních insolvencí, kterých bylo nejméně za posledních osm let. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF.

Mezi odvětvími se počet firemních bankrotů o více než třetinu snížil ve stavebnictví. Mírný nárůst naopak zaznamenaly zemědělské a těžební společnosti. Nepatrně vzrostl také počet insolvencí v odvětvích jako doprava, skladování a činnosti cestovních kanceláří.

„Je jasně vidět pokračující ekonomická prosperita Česka. Velice zajímavá je situace ve stavebnictví, které v posledních měsících prochází nejsilnějším oživením od roku 2008. Za tím stojí jak investiční aktivita vlády, tak čerpání prostředků z evropských fondů. Stavebním firmám se tak po dlouhých letech vedlo dobře,“ řekl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Zatímco stavebnictví prožívá své nejlepší časy za posledních více než deset let, v některých jiných odvětvích riziko bankrotu nepříjemně stoupá. Jedním z těch nejnáchylnějších jsou menší dodavatelé elektřiny. Velkoobchodní elektřina v uplynulé době rapidně podražila, a to kvůli růstu cen uhlí a emisních povolenek. Někteří z dodavatelů na tuto situaci nebyli dostatečně připraveni a o to více musí nyní zdražovat. To je může připravit o zákazníky, zisk a nakonec vést právě k bankrotu.

Češi přitom nebudou váhat „trestat“ málo konkurenční dodavatele. V loňském roce podle dnes zveřejněných dat rekordně měnili dodavatele elektřiny. Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na více než 570 tisíc. Dosud nejvíce změn, přes 473 tisíc, nastalo v roce 2012. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou.

„Zejména menší dodavatelé elektřiny se ocitají pod značným tlakem. Budou proto na stávající nebo potenciální zákazníky zkoušet o to intenzivněji své triky. Zejména starší lidé by si měli dát pozor a nic ve dveřích nepodepisovat zástupcům firem dodávajících elektřinu, kteří jsou často jakýmisi podomními prodejci,“ upozorňuje Kovanda.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře