#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bankéřka s trojčaty

2. června 2008

V Austrálii vzniká obří banka. Spojují se druhý a pátý největší ústav, Westpac a St. George. Zásadní hybatelkou je Gail Kellyová, která oběma bankám vládla a nyní se chystá řídit i spojený kolos. Gail Kellyová umí vdechnout život nejen lidem, ale i akciím. Když v roce 2002 nastupovala tato matka trojčat coby výkonná ředitelka do banky St. George, akcie ústavu zhodnotily po zveřejnění zprávy o 97 milionů australských dolarů (1,5 miliardy korun). Kellyová ten den vstoupila do historie australského byznysu – stala se první ženou v čele banky a první ženou v čele některé z patnácti největších veřejně obchodovaných firem v zemi.

Seřvala hocha

Kellyová, za svobodna Currerová, se narodila v roce 1956 v jihoafrické Pretorii. Co se vzdělání týče, málokdo by tipoval, že zakotví právě v bankovnictví. Na univerzitě v Kapském Městě vystudovala latinu, historii a pedagogiku. Ani manžel k financím nesměroval – Allan Kelly, za něhož se provdala v jedenadvaceti letech, se dal na studium medicíny v Johannesburgu. Předtím si ale odkroutil vojenskou službu v Rhodesii (dnešní Zimbabwe), přičemž Gail učila na tamější škole budoucí latináře (byla jediným zaměstnancem katedry latinského jazyka na Falcon College). Po návratu do Jižní Afriky učila historii ve státní škole. Dnes si vybavuje už jen spoustu zlobivých žáků a sem tam nějakou tu světlou výjimku. A také to, jak seřvala jistého chlapce, že si nechal bundu v šatně, již právě zamkla. To byl možná ale ten přelomový bod, jenž ji uvedl ke kariéře v bankovnictví. “ Stála jsem a zírala, jak odchází. Styděla jsem se za sebe. Má vnitřní nespokojenost ovlivnila to, jak jsem se chovala navenek, k ostatním,“ vzpomíná Kellyová. “ Pamatuji si, jak jsem pak čekala na autobus a říkala sama sobě, že tohle se přece musí změnit, že je mi dvacet dva, jsem vdaná, a přesto tak nešťastná.“ Od té doby prý nikdy nezapomene zaměstnancům sdělit, jak je důležité mít práci, která je skutečně baví.

Úprk před HIV

Bankovní kariéru zahájila v lednu roku 1980, kdy coby pokladní nastoupila do Nedcor Bank. Klotové rukávce si oblíbila mnohem více než křídu a ukazovátko – kariérní růst na sebe nenechal dlouho čekat. V půli osmdesátých let doplnila vzdělání ziskem titulu MBA. Když se chodívala v roce 1989 projít do parku, lidé se za ní otáčeli: “ Vy to musíte mít za pár.“ Jednu dceru, Sharon, už měla, takže i z vlastní zkušenosti věděla, že děti se po pouhých pěti měsících těhotenství nerodí. Záhadu objasnil lékař: “ Čekáte trojčata.“ Sean, Mark a Anne přišli na svět jedenáctého listopadu a už za pět měsíců proťal trojnásobný brekot a dětský křik zvuk telefonu. Nedcor Bank jí nabídla místo šéfky oddělení lidských zdrojů. V Jižní Africe, jak uvádí, byla “ velmi šťastná“. Některé věci ale jako by nechtěla vidět. Oči jí otevřel manžel, jenž coby pediatr pracoval na klinice s nemocnými virem HIV a se znásilněnými dětmi. Nahlédl lépe odvrácenou tvář země v době po apartheidu a počal se strachovat o budoucnost vlastních dětí. Obava dolehla i na Gail. “ Dobře, myslím, že už je čas. Kam odjedeme?“ tázala se ho jednoho jarního dne v roce 1997. Chvíli si pohrávali s ideou, že do Británie, nakonec zvítězilo Sydney.

Australská sláva

V Austrálii nastoupila u banky Common- wealth – nejdříve v marketingovém oddělení, ale rychle se vyšvihla přímo do týmu výkonného šéfa Davida Murrayho. Potvrdila svoji výtečnou pověst, a když v lednu 2002 začala řídit St. George Bank, ochránila tuto pátou největší banku u protinožců před převzetím – hodnota ústavu vzrostla ze dne na den o téměř sto milionů australských dolarů. Značný úspěch banky St. George stál v roce 2005 v pozadí spekulací, že se Kellyová vrátí do Commonwealth Bank coby nejvyšší šéfka. Davida Murrayho však nakonec vystřídal Ralph Morris, bývalý výkonný ředitel Air New Zealand. Kellyová se tak změny dočkala až loni v srpnu. Tehdy oznámila, že v St. George končí a od února 2008 startuje ve stejné funkci v bance Westpac. Letos v půli května pak Westpac oznámila akvizici St. George. To je v Austrálii vůbec poprvé, co nejvyšší šéf či šéfka jedné banky přebírají jiný ústav, jejž předtím řídili. Fúze vytvoří australskou bankovní jedničku s tržní hodnotu v přepočtu za skoro tři sta miliard korun, která tak předstihne i dosud největší Common-wealth Bank.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře