Růst ceny bitcoinu vyplašil mnohé bankéře z kamenných institucí, včetně bankéřů centrálních. Rozjela se mezi nimi nová móda. Bitcoinovou síť málem odsuzují k zániku kvůli enormní spotřebě elektřiny. Ne že by nepředstavovala problém, vždyť už je srovnatelná s celoroční spotřebou na Slovensku.
Bitcoinová komunita, jejíž mnozí zástupci drží v ikonické kryptoměně nemalé bohatství, dobře ví, že pokud problém nevyřeší, bitcoin skončí. Nahradí jej jiná kryptoměna, hospodárnější, a tudíž provozně i uživatelsky levnější čili atraktivnější. A oni o své bohatství přijdou.
Během několika měsíců by tak mělo dojít k implementaci „Lightning Network“. V jejím důsledku se bitcoinové mikroplatby vyčlení z blockchainu, jakési sdílené účetní knihy. To několikanásobně sníží energetickou náročnost transakcí. Jde však jen o jedno z technologických vylepšení, která jsou už teď „na spadnutí“. Bitcoinová síť díky nim může být brzy šedesátkrát energeticky úspornější, než s čím počítají katastrofické scénáře tradičních bank.
Chování těchto klasických institucí je úsměvné z více důvodů. Dokud se jim to hodilo, zhusta velebily trh a technologický pokrok, které si přece umí poradit i s omezenými přírodními zdroji. Proč by to najednou mělo být v případě kryptoměn jiné? Protože je ohrožují?
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.