#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Asijské akcie prudce rostou. Ty americké měly včera nejlepší den od roku 1933.

25. března 2020
Trhy živí naděje, že opatření centrálních banka a vlád pro boj s koronavirem budou konečně účinná.

Asijské akcie dnes stoupají, mají svůj nejlepší den od roku 2008. Navazují tak na včerejší vybuzené obchodování na amerických trzích. Dow Jonesův akciový index během něj zhodnotil nejvýrazněji od roku 1933, a to o 11,4 procenta. Akcie po celém světě nyní žene vzhůru zejména balík rozpočtových opatření na podporu ekonomiky za takřka dva biliony dolarů. N něm se v noci na dnešek středoevropského času dohodla americká administrativa v čele s ministrem financí Stevenem Mnuchinem s šéfem senátních demokratů Chuckem Schumerem. Odsouhlasení balíku oběma komorami amerického Kongresu by tak nyní mělo být víceméně formalitou.

Pokud celosvětový ukazatel akcií – index MSCI World – dnes naváže na svůj včerejší výjimečný vzestup, o 8,8 procenta, půjde teprve o první nárůst tohoto ukazatele dva dny po sobě od 12. února 2020. To by mohlo značit, že vlády a centrální banky celosvětově konečně začínají mít v „přetahované“ s vystrašenými trhy navrch. V tom smyslu, že trhy konečně vyhodnocují rozpočtová a měnověpolitická opatření pro boj s dopady šíření koronavirové nákazy jako potenciálně účinná.

Zmíněný americký balík rozpočtových opatření by měl obsahovat miliardy na pomoc firmám a podnikům, ale i městům a jednotlivým státům USA, dále pak podpůrné finanční prostředky pro většinu řadových Američanů či výhodné půjčky a záchranné peníze pro malé a střední podniky, které jim mají pomoci udržet zaměstnanost. Součástí balíku by měla být tak rozšířená podpora v nezaměstnanosti nebo daňové odklady a řada dalších opaření. Detaily dosud zveřejněny nebyly.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře