Finanční trhy po celém světě se v reakci na dosavadní průběh americké volební noci postupně smiřují s tím, že prezidentské klání o Bílý dům nebude mít tak jednoznačného vítěze, jak předpokládaly.
I když se hlasy stále sčítají, je už teď zřejmé, že přes americkou politickou scénu se žádná „modrá vlna“ nepřelije. Finančníci a burziáni tedy částečně ruší své investice, které stavěly na předpokladu přesvědčivého vítězství demokratů a jejích kandidáta Joea Bidena. Současně se připravují na možná až dlouhé dny a nelze vyloučit, že i týdny až měsíce nejistoty, neboť definitivní výsledek může být nakonec jen velmi těsný. Celé dny si navíc může vyžádat spočítání korespondenčních hlasů v nyní klíčových státech typu Michiganu. Průběh voleb jsou přitom připraveny napadnout obě strany, oba dva rivalové, stávající prezident Donald Trump i jeho vyzyvatel Joe Biden. Čím těsnější výsledek, tím odhodlaněji zřejmě každá ze stran do příslušných soudních pří půjde.
V USA tak také nelze vyloučit zesílení občanských nepokojů, neboť společnost je již nyní silně polarizovaná. Těsný výsledek, doprovázený nejistotou pramenící z dopočítávání hlasů, by jen přilil oleje do ohně frustrace podstatné části americké veřejnosti.
Termínové kontrakty na americké akcie dnes ráno středoevropského času poskočily přesto vzhůru poté, co se Trump dostal do vedení v klíčovém státě Florida, ale i v dalších státech, které jsou pro výsledek voleb určující. Akcie tak navazují na silný včerejší růst, kdy klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard&Poor’s 500, vzrostl nejvýrazněji za poslední takřka měsíc. I přes zvýšenou nejistotu akciové trhy pozitivně přijímají, že narůstá Trumpova šance na vítězství. Stávající prezident je pro ně i přes svoji jistou nevyzpytatelnost přece jenom známější než jeho rival, takže lépe vědí, co vlastně od něj čekat. Konvenuje jim také jeho protržní postoj a kroky, jako je například snížení daní. Naopak nelibě nesou Trumpovy obchodní války. Dnes rostou také termínové kontrakty na převážně technologické tituly trhu NASDAQ, neboť investoři započítávají zvýšenou šanci Trumpova znovuzvolení. Investoři věří, že Trump by tolik jako Biden neprosazoval antimonopolní opatření namířená právě proti technologickým titulům.
Zvýšená nejistota však současně vede k dnešnímu zpevnění dolaru a k poklesu výnosu amerických dluhopisů. Naopak lze čekat částečný výprodej méně bezpečných aktiv, včetně české koruny, která tak dnes může pocítit znatelný tlak na své oslabení.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.