Dobré výsledky amerických firem netěší jako dříve
Americkým firmám se nad očekávání daří. Ještě před pár lety by akcioví investoři nad takovou zvěstí zajásali. Dnes jsou mnozí vyděšeni. Z 368 amerických firem, jež zveřejnily své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, celé tři čtvrtiny předčily očekávání analytiků, co se výše zisku týče, a 53 procent z nich pak dosáhlo vyšších tržeb, než se předpokládalo. Ale žádné velké ovace. Překvapivě dobrá kondice podnikové sféry totiž může americkou centrální banku přivést k rozhodnutí omezit svůj program pumpování peněz do ekonomiky. To investory leká, neb si již vypěstovali závislost na nových, „stimulačních“ penězích, pumpovaných tempem 85 miliard dolarů měsíčně.
V reakci na dobré výsledky firem se objevují i takové odhady, že pumpování bude utlumeno již v prosinci. Nadějí „investorů-závisláků“ však zůstávají pře kongresmanů stran rozpočtu USA. Jedna taková skončila nedávno, další lze čekat zkraje roku 2014. Vyhrotí-li se opět, centrální banka pumpování neomezí, s poukazem na politickou nejistotu. Je to dnes zvláštní svět: dobré zprávy jsou vlastně špatné a naopak. Důvod? Kroky centrální banky mají v poslední době na akcie silnější vliv než samotné hospodaření firem.
Vyšlo v Lidových novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.