Koruna v reakci na sloučení dvou největších švýcarských bank posiluje
Švýcarská banka UBS kupuje v přepočtu za necelých 73 miliard korun v akciích svého arcirivala, kolabující Credit Suisse. Poprvé od finanční krize... více
Zřejmě největším negativním překvapením dnešního pohnutého obchodování na světových trzích je silný propad akcií poslední velké švýcarské banky, UBS. Ty jsou dnes dole až o 14 procent. Pokud by s takovým propadem dnešní obchodování i zakončily, půjde o jejich největší jednodenní cenovou ztrátu od světové finanční krize roku 2009.
Banka UBS po náročných a uspěchaných víkendových jednáních včera večer nuceně a nouzově převzala svého arcirivala, kolabující Credit Suisse.
Analytici proto dnes přehodnocují svůj výhled stran výkonu akcií UBS v příštích dvanácti měsících – většinově snižují očekávanou cenu. Upozorňují totiž, že celý proces převzetí, který by měl být formálně finalizovaný do konce letoška, bude i poté pro UBS značnou výzvou.
Credit Suisse, zatížená roky skandálů, krizí a ztrát, má řadu „kostlivců ve skříni“, s nimiž se bude UBS muset vypořádat v již tak náročném prostředí utahované a utažené měnové politiky světově významných centrálních bank, které jejím prostřednictvím bojují s nejvyšší inflací za posledních několik desetiletí. V rámci nutného „hledání synergií“ dvou spojujících se největších švýcarských bank mohou přijít o práci desítky tisíc jejich stávajících zaměstnanců, což bude pro vedení UBS „oříšek“ zase z hlediska reputačního a mediálního. Hrozí právní spory.
Navíc, vedení UBS bude dlouhé měsíce, možná roky pohlceno procesem slučování obou velkobank, takže bude mít logicky méně kapacity soustředit se na rozvoj UBS, jak až do včerejška plánovalo. To vše vnímají investoři značně negativně.
Švýcarská banka UBS kupuje v přepočtu za necelých 73 miliard korun v akciích svého arcirivala, kolabující Credit Suisse. Poprvé od finanční krize... více
Akcie fotbalového klubu Juventus se dnes na milánské burze propadají až o deset procent. Prodávají se nejlevněji za posledních více... více
Česká koruna dnes citelně oslabuje. Poprvé za uplynulého takřka půldruhého měsíce se během dnešního poledního obchodování vrátila nad úroveň 24... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.