Akcie ČEZ letí vzhůru
Akcie společnosti ČEZ při začátku dnešního obchodování na pražské burze posílily o 3,8 procenta, nejvíce za poslední takřka čtyři měsíce.... více
Bude-li možné očkovat i děti, akcie déle porostou, vydělají hlavně velké fondy z USA
Akcie dánské firmy Bavarian Nordic letí v posledních dnech prudce vzhůru. Jen za dnešek přidávají na burze v Kodani zhruba 14 procent, za poslední tři dny pak přibližně 38 procent. Biotechnologická společnost je totiž jedinou, která vyrábí vakcínu pro nákaze opičími neštovicemi čili mpox, jež je schválená k užití ve Spojených státech a v Evropě.
Dnešní růst akcií firmy pohání včerejší zpráva, že virus, který způsobuje novou variantu onemocnění mpox, se poprvé dostal mimo Afriku, konkrétně do Švédska.
Světová zdravotnická organizace již předevčírem souvislosti s šířením nákazy vyhlásila celosvětově stav nejvyššího ohrožení. Do Švédska virus zavlekla osoba, která přicestovala z Afriky, kde se nová varianta mpox objevila vůbec poprvé. Prvně byla zachycena v Konžské demokratické republice, pak se rozšířila do některých dalších afrických zemí a nyní tedy i do Evropy.
Firma Bavarian Nordic i proto teď usiluje o získání povolení k možnému očkování i dětí a mládeže ve věku 12 až 17 let, kteří zatím přípravek použít nemohou, protože je schválený k užití pouze osobami staršími osmnácti let. Bavarian Nordic rovněž připravuje klinické testy, jež mají prověřit účinnost a bezpečnost očkování dětí ve věku od dvou do dvanácti let.
Pokud firma daná povolení získá, rozšíří se okruh možných uživatelů přípravku, což by znamenalo další růstový impuls pro její akcie. K největším akcionářům firmy patří velké americké fondy Vanguard a BlackRock či norští důchodci, resp. norský státní penzijní fond.
Za poslední měsíc stouply akcie Bavarian Nordic již o takřka 50 procent (zdroj: Bloomberg).
Akcie společnosti ČEZ při začátku dnešního obchodování na pražské burze posílily o 3,8 procenta, nejvíce za poslední takřka čtyři měsíce.... více
Akcie fotbalového klubu Juventus se dnes na milánské burze propadají až o deset procent. Prodávají se nejlevněji za posledních více... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.