Loňský rok byl pro české zemědělce těžký, hlavně kvůli suchu. Letos to už však s úrodou vypadá o trochu lépe, přiznává v rozhovoru s Lukášem Kovandou agrární analytik Petr Havel.
„Přesto že veřejnost byla od začátku roku krmena katastrofickými údaji o tom, jak to zase letos dopadne špatně, tak bylo celkem zřejmé, po všechny měsíce letošního roku, že počasí je příznivější. Vláhy je více, extrémních projevů méně a bylo docela jasné, že úroda dopadne lépe a také se tak stalo,“ uklidňuje Havel.
Zároveň přiznává, že zatímco oproti loňskému roku je letošek o poznání lepší, v dlouhodobém srovnání se o žádnou slávu také nejedná. „Velkým zjednodušením je, že počasí, když v určitém okamžiku neprší nebo je moc teplo, tak že postihuje všechny plodiny, ale to není pravda. Každá plodina má své optimum,“ upozorňuje Havel. „Ovocnáři a vůbec zemědělci vám vždycky řeknou, že byl špatný rok,“ usmívá se také.
Cena potravin neustále poroste a poroste v celém spektru, tvrdí také Havel, podle kterého jde pouze o to, jak rychle a jestli nedojde k nějakému výkyvu. Zdůrazňuje hlavně vliv rychlého růstu mezd, stabilně udržované inflace a pohybu měnových kurzů. Sucho je podle něj hlavně uchopitelný argument, který zvyšování cen opodstatňuje v očích veřejnosti a všechny zúčastněné strany jej využívají i když si zároveň zvyšují marže.
„Stále je naprosto dominantní ta šedá anonymní masa lidí, kteří jdou po cenách, po cenových akcích a podobně,“ říká také Havel k otázce kvality potravin. Pokud se výrobci snaží dodat kvalitu, riskují, že o zboží nebude zájem. „Spotřebitel je zvyklý ze socialismu … stát dotoval ceny potravin, spotřebitelé to platili ve svých daních, ale to jim nikdo neřekl. Lidé mají dodneška pocit, že potraviny by měly být levnější, protože přece levné byly.“
Řeč samozřejmě přišla také na podnik Agrofert. „Agrofert ve skutečnosti zemědělský podnik vůbec není. Podíl zemědělství na tržbách a na celkové hospodářské situaci v Agrofertu je minoritní,“ tvrdí Havel. „Pakliže se do společné zemědělské politiky EU po roce 2021 prosadí institut aktivního zemědělce a on se zřejmě prosadí, ztratí Agrofert nárok na dotace,“ upozorňuje. Musel by totiž mít alespoň 50% svých příjmů ze zemědělské výroby a to Agrofert absolutně nemá.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.