Nejrozšířenější kryptoměna světa, bitcoin, dnes odpoledne středoevropského času a dále i dnes ráno zdražila na nové historické 50 tisíc dolarů a výše, až skoro na 50 500 dolarů, vyplývá z dat společnosti Coindesk. V české měně minulý týden dosáhla poprvé v historii cenové úrovně jednoho milionu korunu, vyplývá z dat společností Coinbase a Morningstar.
Bitcoin zdražuje v důsledku rostoucího zájmu zavedených firem finančního světa, jako je Mastercard, právě o bitcoin a kryptoměny obecně. Jeho cenu pohání vzhůru třeba i fakt, že kanadský regulátor v těchto dnech posvětil vznik prvního burzovně obchodovaného fondu, který bude investovat přímo do bitconů, nikoli nepřímo, do derivátů.
Bezprostředně je ale hlavním impulsem pro růst ceny bitcoinu stále informace z minulého týdne, kdy vyšlo najevo, že automobilka Tesla investovala do bitcoinu půldruhé miliardy dolarů.
Tesla, která vyrábí elektrická auta, svůj nákup bitcoinů oznámila ve výroční zprávy, zveřejněné americkou Komisí pro burzy a cenné papíry. Generální ředitel automobilky, Elon Musk, je stoupencem bitcoinů, ale i některých jiných kryptoměn jako dogecoin, což dává najevo i na svých celosvětově hojně sledovaných sociálních sítích. Musk, momentálně nejbohatší člověk na planetě, vlastní zhruba pětinu akcií Tesly. Automobilka rovněž uvedla, že brzy začne přijímat platby právě v bitcoinech. I tato informace aktuální růst ceny bitcoinu silně podpořila.
Bitcoin ovšem opět stoupal na ceně už několik dní před zveřejněním kroku Muskovy Tesly. Obecně jej nahoru vynáší zájem institucionálních investorů. O minulém víkendu se jeho cena vrátila nad úroveň 40 tisíc dolarů.
Bitcoin je historicky nejdražší také po přepočtu do zlata. Po přepočtu do zlata stojí zhruba 27 uncí drahého kovu. Bitcoin je často označován jako „digitální zlato“ nebo jako „zlato 21. století“. Zlato tedy bitcoinu může být dlouhodobě konkurentem. Coby uchovatel hodnoty a pojistka proti inflačnímu znehodnocování peněz.
Po letošním 8. lednu se cena bitcoinu sice propadla takřka o třetinu, na necelých 29 tisíc dolarů za kus (cena z 22. ledna), avšak od té doby kryptoměna opět roste a dnes tedy pokořila další rekord.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.