#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin dnes večer prvně v historii zdražil nad 40 tisíc dolarů za kus, veze se na „modré vlně“ v USA

7. ledna 2021
Kryptoměně svědčí vítězství demokratů ve volbách do Senátu amerického Kongresu.

Tržní kapitalizace celého trhu s kryptoměnami dnes poprvé v historii přesáhla úroveň jednoho bilionu dolarů. Bitcoin sám už se dnes v podvečer poprvé v historii obchodoval za více než 40 tisíc dolarů, v korunovém vyjádření až takřka za 860 tisíc korun, jak plyne z údajů společností Morningstar a Coindesk. Přitom cena kryptoměny citelně rostla v době včerejšího útoku Trumpových příznivců na washingtonský Kapitol. 

Tržní kapitalizace trhu kryptoměn představuje souhrnnou tržní hodnotu všech kryptoměn, tedy nejen bitcoinu, ale také třeba etheru, litecoinu či tetheru. Fakt, že bitcoin se prodával i za více než 40 tisíc dolarů, znamená, že je dvojnásobně drahý v porovnání se svým maximem z konce roku 2017, necelých 20 tisíc dolarů, kterážto cenová úroveň zůstala až do poloviny prosince 2020 zůstala nepřekonaná.

Růst ceny bictoinu bezprostředně podporuje poměrně nečekaný triumf demokratické strany ve volbách do Senátu amerického Kongresu ve státě Georgia. Přes Spojené státy se tak přelije takzvaná „modrá vlna“ – demokraté současně ovládnou Bílý dům, Sněmovnu reprezentantů i právě Senát. Nového amerického prezidenta Joea Bidena tak nebude nic svazovat v prosazování svého programu. Umírněný demokrat Biden se bude také muset tím spíše podvolit tlaku extrémnějších křídel demokratické strany. Nebude už moci požadavky extrémnějších demokratů, volajících po radikálnějších krocích, odrážet s tím, že kvůli republikánskému Senátu je nucen hledat kompromisní a konsensuální řešení.

Senát v rukou demokratů také znamená, že Kongres spíše prosadí další balík rozpočtových opatření na podporu ekonomiky. To ovšem ve výsledku značí dodatečný růst zadlužení USA a nutnost půjčit si prostřednictvím dluhopisů další peníze. Vyhlížená vyšší emise dluhopisů tak stlačuje jejich cenu, což jde ruku v ruce právě se zvýšením jejich výnosu. Vyhlížený růst zadlužení USA současně vytváří tlak na další oslabování dolaru, a to i vůči české koruně. Dolar je nyní vůči ní nejslabší od jara 2018. Od března 2020 dolar ztratil deset procent vůči koši mezinárodních měn.

Slabý dolar ve spojení s dodatečným rozpočtovým balíkem opatření Bidenovy administrativy tlačí a potlačí cenu bitcoinu a některých dalších kryptoměn výše. Balík opatření totiž zvýší ekonomickou aktivitu v USA, byť na dluh, takže stoupne celková poptávka po aktivech, včetně bitcoinu a kryptoměn. Slabší dolar rovněž povede ke zvýšení dolarové ceny bitcoinu a dalších kryptoměn, už jen z titulu samotného kursového přepočtu.

Bitcoinu ovšem také svědčí současná vysoce expanzivní měnová politika centrálních bank, která vyvolává obavu ze znehodnocení konvenčních úspor a peněz jako takových. Expanzivní měnová politika centrálních bank stlačuje úrokové sazby, včetně těch na vládních dluhopisech, a umožňuje tak vládám se dále rapidně zadlužovat. Případně je připravena odkupem dluhopisů v režimu kvantitativního uvolňování vládám úroky na dluhu stlačovat. Vítězství demokratů v Georgii a přicházející „modrá vlna“ v USA, a tedy i další balík rozpočtových opatření, tentokrát již prosazený Bidenovou administrativou, jsou vodou na mlýn bitcoinu a některým dalším kryptoměnám. To proto, že povedou k dodatečnému zadlužení, k inflaci alespoň cen aktiv a potenciálně k dalšímu znehodnocení konvenčních měn, vůči němuž je investice do kryptoměn typu bitcoinu pojistkou.

Útok Trumpových příznivců na budovu Kapitolu, k němuž došlo včera večer středoevropského času, investoři vnímají právě v kontextu triumfu demokratů v Georgii. Pro investory je zkrátka podstatnější to, že zmíněná demokratická „modrá vlna“ zvyšuje pravděpodobnost dalšího balíku rozpočtových opatření v USA. Tato finanční injekce trvaleji pomůže, jak je již řečeno, i cenám bitcoinu a dalších kryptoměn, zatímco útok na Kapitol je v očích investorů sice bezprostředně mediálně atraktivním tématem, ale bez trvalejšího ekonomického dopadu. Ostatně akciový Dow Jonesův index včera uzavřel na historicky rekordním maximu, navzdory napjaté situaci v budově Kapitolu a kolem něj.

V době útoku na Kapitol cena bitcoinu poskočila za necelých 34 500 na více než 36 tisíc dolarů za kus. Tento růst ceny bitcoinu však souvisí spíše s georgijským triumfem demokratů, který spouští „modrou vlnu“. Ta cenu bitcoinu prostřednictvím rostoucí hrozby inflace a enormního zadlužení podpoří více, než pokud by Senát zůstal v republikánských rukou.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře