Skupina 15 zemí z asijsko-pacifického regionu zahrnující Čínu, Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii dnes podepsala největší dohodu o volném obchodu na světě. Dohoda označovaná jako RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) pokrývá více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky (zdroj: ČTK).
Dohoda RCEP dále zintenzivní přesun těžiště globálního ekonomického dění do Asie. Z hlediska euroatlantického ekonomického prostoru tak představuje další zásadní výzvu. Dokládá rostoucí ekonomickou emancipaci Asie a de facto utváří zónu volného obchodu mezi dvěma největšími asijskými ekonomikami, Čínou a Japonskem. Dohoda RCEP má potenciál postupně zintenzivnit obchodní toky mezi signatářskými ekonomikami, a to na úkor Spojených států nebo Evropské unie. Z tohoto ohledu tedy její nynější podpis není pro Českou republiku dobrou zprávou. Jakkoli z hlediska rozvoje celosvětového hospodářství to příznivá zpráva je.
Asijsko-pacifická ekonomická oblast dohodou RCEP posiluje svoji pozici ve světě. Tato oblast přitom již dlouho není jen jakýmsi subdodavatelem Západu nebo „dílnou světa“, ale v rostoucí míře také rivalem a konkurentem euroatlantické ekonomické oblasti. Dohoda RCEP činí tohoto konkurenta ekonomicky silnějším a také odolnějším vůči potenciálním nebo realizovaným ochranářským opatřením, například v podobě zavádění dodatečných cel, jak je v uplynulých letech uskutečňovaly zejména Spojené státy, za vlády administrativy prezidenta Trumpa. Vyjednávací síla Asie – v čele s Čínou – v globálních ekonomických otázkách se tedy zvyšuje.
Z geopolitického hlediska je RCEP do určité míry úspěchem právě zejména Číny. Ta si totiž jejím prostřednictvím k sobě obchodně a ekonomicky váže nejen zmíněné Japonsko, ale i země jako Austrálie, Nový Zéland nebo Jižní Korea, které tedy všechny patří do geopolitické sféry, v níž ve větší či menší míře dominuje vliv Spojených států. Dohoda RCEP tedy do jisté míry dále nahlodává nejen ekonomický, ale zprostředkovaně také geopolitický vliv USA v celé asijsko-tichomořské oblasti, což opět nemůže být dobrou zprávu ani pro EU a ČR, jakožto vojenské spojence Spojených států.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.