Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech třetí týden v řadě zlevňovaly. Zlevňování bylo však jen velmi mírné, podobně jako v předchozích dvou týdnech. Ceny se tak výrazněji nemění už poslední takřka dva měsíce. Od poloviny července se cena jak benzínu, tak nafty pohybuje ve stabilizovaném pásmu s rozpětím necelých třiceti haléřů. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech zmírnila svůj pokles na jeden haléř na litr a činí nyní 27,93 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala pět haléřů na litr, stejně jako o týden dříve, a stojí 27,34 koruny.
V příštím týdnu lze v ČR očekávat stagnaci nebo mírný pokles cen pohonných hmot v rozsahu kolem pěti haléřů na litr. Tlak na pokles cen totiž získal nový impuls v podobně včerejšího citelného propadu cen ropy na měsíční minimum. Důvodem je propad poptávky po palivech v USA. Je to signál toho, že ekonomické zotavení v nejsilnější světové ekonomice bude pomalejší, než se čekalo, což rovněž znamená nižší než předpokládanou poptávku po ropných produktech.
Slabá poptávka vylekala obchodníky s ropou natolik, že ropa ve výsledku zlevnila navzdory výraznějšímu než očekávanému propadu zásob. Tento propad totiž obchodníci z velké části přičítají důsledkům řádění hurikánu Laura v Mexickém zálivu. Míní, že zásoby klesly jen jednorázově, proto, že Laura způsobila výpadek v těžbě a rafinaci ropy.
Navzdory svému včerejšímu zpevnění nadále trendově vůči koruně oslabuje dolar, což rovněž vytváří tlak na pokles cen pohonných hmot v ČR v nadcházející době.
Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Maďarsku a Rakousku je srovnatelně drahý. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, ale také ve Slovinsku. V Rakousku a na Slovensku je její cena srovnatelná. V Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.