Zahraniční obchod ČR se zbožím dopadl v květnu lépe, než analytici očekávali. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů záporné saldo květnové bilance zahraničního obchodu, čítající minus 8,4 miliardy korun. Ve skutečnosti zahraniční obchod vykázal přebytek, byť poměrně nízký, čítající 1,3 miliardy.
Poměrně příznivý výsledek má na svědomí zejména ta skutečnost, že v důsledku koronavirové krize klesá jak vývoz, tak ale i dovoz. Meziroční propad objemu vývozu činil v květnu bezmála 43 procent, dovoz propadl o více než třetinu.
Vzhledem k poměrně vysoké dovozní náročnosti českého exportu však propad dovozu signalizuje nejen oslabené možnosti spotřeby ze strany domácností v ČR, ale také slabší produkční činnost tuzemských firem. Ta se projeví v nadcházející době slabší úrovní jak celkové produkce, například průmyslové, tak v návaznosti na to nižším objemem vývozu. Nelze vyloučit, že se se bilance zahraničního obchodu ČR dostane opět do záporu jako v dubnu.
Vzhledem k postupnému růstu cen ropy na světových trzích a dovážených ropných produktů už v měsících následujících po letošním květnu nelze předpokládat tak příznivý dopad právě nižších cen ropy a ropných produktů na celkové saldo bilance zahraničního obchodu. Za celý letošní rok by jak objemu dovozu, tak vývozu měly klesnout zhruba o pětinu, takže saldo bilance zahraničního obchodu zůstane s přehledem v kladném pásmu, byť ne tak výrazně kladném jako loni.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.