Peníze.cz: Ministr financí Miroslav Kalousek se očividně vyžívá ve zvyšování a zavádění nejrůznějších daní. Jedním z jeho posledních nápadů je zavedení spotřební daně na víno. Co si o tomto kroku myslí Aleš Michl, Tomáš Prouza, Petr Mach a další oslovení ekonomové?
Lukáš Kovanda, ekonom a publicista:
Jsem proti. Každá daň deformuje trh, a tak pro mě není argumentem, že z piva a tvrdého alkoholu se daň už přece také platí. Hovoří-li ministr financí lišácky o tom, že zavedením spotřební daně na víno, by se podmínky na trhu s alkoholickými nápoji „narovnaly“, mýlí se – došlo by jen k jejich dalšímu pokřivení. A představuje-li si ministr financí, že by vybral na dani z vína dvě miliardy korun, mýlí se taktéž. V souladu s tím, co praví prověřená ekonomická teorie, konkrétně takzvaná Lafferova křivka, budou vinaři prostě víc vína prodávat pod rukou a to, co dosud danili, zapřou (leda že by stát namontoval na vinice kamery, aby monitoroval, zda produkce moku odpovídá objemu sklizně – to by ale byla hodně nákladná buzerace). V konečném důsledku tak bude daňový výběr mnohem nižší, než si ministr slibuje. Nemluvě o tom, že nejvyšší obsah alkoholu mají spíš levnější vína, zatímco dražší – třeba slámová či ledová – jej mají nižší. Zdaněním by tak byla disproporčně zasažena levnější vína (a jejich výrobci).
Proč raději stát neoptimalizuje svůj boj proti těm, co často zcela nemístně „optimalizují“ odvody již existujících daní? Místo zefektivnění výběru stávajících daní se hledají další a další „oběti“, jež by bylo možno ještě zdanit. To však není dlouhodobě udržitelná strategie – jednou prostě tyhle oběti, vinaři, pivaři a kdo ví kdo dál, dojdou a stát bude muset chtě nechtě daňový výběr prostě zefektivnit – i za cenu toho, že tak ochudí mnohé parazitující „podnikatele“, kamarádíčky, kteří nyní tyjí právě z nemístných „optimalizací“, podivných daňových úlev, výjimek či dokonce obřích daňových odpustků.
A zde jsou další odpovědi.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.