Akcie americké biofarmaceutické společnosti Gilead jako jedny z mála během koronakrize citelně rostou. Od začátku letošního února přidaly více než 26 procent. Vzhůru je pohání zejména sázka investorů, že kalifornská firma, založená v roce 1987, vyvine účinný lék na onemocnění covid-19.
Včera americké úřady daly přípravku remdesivir zelenou pro pohotovostní využití. Remdesivir je tak prvním lékem, který má oficiální „štempl“, že na nový typ koronaviru, který onemocnění covid-19 způsobuje, opravdu zabírá. Účinnost remdesiviru potvrzují prvotní klinická data, jelikož prokazatelně zkracuje dobu léčby nakažených pacientů. Remdesivir byl experimentálně podáván také několika pacientům v ČR.
Akcie „autora“ remdesiviru, zmíněné společnosti Gilead, však včera propadly takřka o pět procent. Investorům totiž zatím není jasné, jak chce na novém přípravku vydělávat. Schválení pro pohotovostní užití znamená, že přípravek může být podán pouze hospitalizovaným pacientům k nízkou úrovní kyslíku v krvi nebo na dýchací podpoře.
Gilead zdarma věnuje zdravotnickým zařízením 1,5 milionu dávek remdesiviru, což je celá současná zásoba, kterou má společnost k dispozici. Stále přitom usiluje o to, aby od příslušných úřadů celého světa získala pro remdesivir plnohodnotné povolení, tedy povolení nejen pro pohotovostní využití. Společnost Gilead zatím investorům neřekla, za jakou cenu bude remdesivir prodávat, až se vyčerpá současná zásoba 1,5 milionu dávek.
Jen za letošní rok utratí Gilead za vývoj remdesiviru zhruba miliardu dolarů. Akcionáři firmy a další investoři se tedy oprávněně ptají, jak jejich peníze firma zhodnotí.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.