Tato krize povede k trvalým změnám, které mohou být i ku neprospěchu Číny… Západ si uvědomil, že přílišná závislost na Číně je příliš zrádná… Svět se až příliš upnul na jednoho dodavatele… Dojde tedy k přesunu, rozložení výroby a hodnototvorných řetězců do jiných částí světa… A Čína se bude muset snažit, aby její výroba měla vyšší přidanou hodnotu. Lukáš Kovanda
Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Czech Fund, je situace ještě vážnější, než se předpokládalo. „Ale Čína je jednou z prvních zemí, která stabilizovala situaci kolem nákazy a její ekonomika se postupně rozbíhá.“ „Jednou věcí je, zda Čína bude moci vyrábět, což se už pozvolna vrací k normálu, ale pak je otázka, jestli budou mít pro koho vyrábět. Pokud nebude odbyt, protože v USA nebo Evropě ekonomiky budou stát a spotřebitel bude ochromený, může čínský volný pád nadále pokračovat.“
Riziko recese je prý ale významné. „Troufám si tvrdit, že v České republice pravděpodobnost recese takřka hraničí s jistotou. Chodí nám ještě horší než očekávaná čísla z Německa, takže se zdá, že v pásmu recese bude celá Evropská unie,“ předpovídá Kovanda.
Více se dozvíte v pořadu Souvislosti na Českém rozhlase Plus.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.