#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin je jako sázka do loterie. Kdo do něj chce vložit peníze, nechť si představí, že je „hází do kanálu“

16. února 2020

S pátečním vzestupem ceny bitcoinu k několikaměsíčnímu maximu takřka 240 tisíc korun za kus opět zintenzivňuje debata, nakolik je investice do nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny (a také do těch delších, kterých je už více než pět tisíc) vlastně riziková.

Rizika investice do bitcoinu jsou nezměrná. V krajním případě může člověk takovou investicí o všechny své peníze přijít. Vlastně se totiž ani nejedná o investici, ale o sázku jako v loterii. Potenciální výnos ovšem stojí za to. Třeba za loňský rok nebyl jen potenciální, ale skutečný, jelikož bitcoin zhodnotil o skoro sto procent. Letos však tomu tak rozhodně být nemusí. Člověk by proto měl do bitcoinu investovat jen malou část svých celkových úspor, třeba jedno procento. Měl by si zároveň představit, že tyto peníze „hází do kanálu“ a že už je nikdy neuvidí. Jinými slovy, právě skutečnost, že tyto peníze už nikdy neuvidí, by ani v té nejmenší míře neměla negativně ovlivnit jeho současnou nebo budoucí životní úroveň. Jakmile by ztráta těch peněz jeho životní úroveň negativně poznamenala, je rozumné se takové investici zcela vyhnout, nebo alespoň investovat menší objem prostředků, protože riziko ztráty je v případně investice bitcoinu naprosto enormní.

Člověk, který má volné prostředky a chtěl by investovat do bitcoinů, ale nemá s tím moc zkušeností, by se měl nejprve poučit a vzdělat. Buď u důvěryhodných známých, kteří již do kryptoměn či bitcoinu delší dobu investují, nebo na internetu. Tam je přehršel různých informačních zdrojů. Je rozumné pořídit si hardwarovou kryptoměnou peněženku, která zamezuje možnosti krádeže bitcoinu či jiné kryptoměny. Taková krádež hrozí při jejich uchovávání v online rozhraní. Ani poučený a v oblasti kryptoměn již vzdělaný člověk, vlastnící dokonce i hardwarovou peněženku, by nikdy neměl do bitcoinu či jiné kryptoměny investovat více než jedno až tři procenta svých úspor. Měl by také s investicemi do kryptoměn začít až teprve tehdy, když už má ve svém portfoliu běžné investice, jako jsou ty do nemovitostí, akcií, dluhopisů, podílových fondů či třeba zlata.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře