Ajaj, pomůžete mi? vysypal Viktor Kožený poslední drobné na stůl a vzhlédl k autorovi blogu. Nešlo odmítnout. Nikoli však pro naléhavou prosebnost v hlase i grimasu někdejšího miliardáře, na nějž – jak známo – je vydán mezinárodní zatykač, nýbrž proto, že šlo o úhradu – právě spořádaného – oběda. Kožený společné poobědvání navrhl u příležitosti autorovy návštěvy Baham, na jejichž půvabném území na „Piráta z Prahy“ zatykač nedosáhne. „Tohle je nejluxusnější resort v Karibiku,“ pochvaloval si přitom před hodováním, které za sebe nakonec nechal z valné části „zatáhnout“, a tvářil se, jako že mu resort zvaný Ocean Club celý patří.
V devadesátých letech Koženému nebyla dost dobrá nejvybranější vína v prvotřídních londýnských restauracích, dnes málem nemá ani na minerálku. Kdysi si mohl dovolit uspořádat opulentní večírek pro americké byznysmeny ve vyhlášeném lyžařském středisku Aspen, dnes si dá v restauraci sotva polévku. Ač se jeho „pirátská“ kořist, zdá se, rozplynula na obstavených účtech, v platbách právníkům a kdovíkde jinde, jedno mu zůstalo: žije ve velkém světě. Tehdy to ovšem byl svět reálný, nyní jen podivínsky vybájený.
Patrně se stejnou přesvědčivostí, s jakou kdysi v Aspenu lákal byznysmeny na ázerbájdžánskou ropu (a vylákal z nich tučné sumy – pročež onen americký zatykač), dnes totiž v bahamském Ocean Clubu hovoří třeba o „downloadování duše“ – o tom, jak se již zanedlouho člověk dočká věčného života, jelikož jeho duše bude moci být díky výdobytkům techniky „downloadována“ do neživé hmoty. „Nesmrtelnost již začala,“ bájí s vážnou tváří Kožený, který – jak říká – zcela propadl vědě. Odmítá i nálepku „finančník“: „Tím jsem nikdy nebyl“. Jako by nikdy neexistovaly ani Harvardské fondy, ani „jistota desetinásobku“, ani aspenské mecheche. Kožený dnes prostě jede ve vědě. Tedy spíše ve „vědě“, nejspíše v obyčejném sci-fi.
Opět je to ale „velké“, opět je to „grand“. Už sice ne „jistota desetinásobku“, ale „nesmrtelnost“.
A „grand“ věci musejí být hlásány v „grand“ prostředí. Za každou cenu. I za cenu trapné prosby, po níž spolustolovníci jen s otevřenou pusou civějí – podobně jako právě otevřena „civí“ Koženého prázdná peněženka i ten číšník nad ním. To proto Kožený zvolil „nejluxusnější resort v Karibiku“. I když možná to bylo jen z nostalgie po časech, kdy na okázalost ještě skutečně měl.
Lukáš Kovanda, Bahamy
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.