#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Koronavirus už zabil více lidí než SARS

9. února 2020
Firmy jako Burberry čekají prudký propad zisku, potíže hrozí také české ekonomice.

Nákaza koronavirem se šíří dále. „Počítadlo smrti“ se už přehouplo přes cifru 800. Nákaza tak už nyní usmrtila více lidí než infekce SARS v letech 2002 a 2003, která měla na svědomí 774 zemřelých. Neblahý ekonomický dopad je však v případě koronaviru závažnější již delší dobu, jelikož asijské země jsou z hospodářského hlediska celosvětově mnohem významnější než před sedmnácti lety. Jejich příspěvek ke světovému ekonomickému výkonu je totiž násobně vyšší než tehdy; například podíl Číny na světovém hrubém domácím produktu od té doby stoupl ze čtyř na necelých dvacet procent, tedy takřka pětinásobně.

Nákaza koronavirem má přitom vrchol svého šíření v ohnisku epidemie ve Wu-chanu zřejmě stále ještě před sebou. Epidemiologové uvádí, že tento vrchol by měl nastat v polovině nebo druhé polovině února. Situace se však zhoršuje i v některých zemích mimo Čínu, například v Singapuru.

Ekonomický dopad nákazy koronavirem je odvislý od rozsahu a délky trvání jejího šíření. Například společnost Walt Disney uvádí, že pokud šanghajský Disneyland zůstane zavřený celkem dva měsíce, tedy do března, klesne její zisk v přepočtu o více než tři miliardy korun. Zvláště silně dopadá šíření nákazy na britského výrobce ikonických kabátů, společnost Burberry. Čtyřicet procent jejích celkových tržeb mají na svědomí čínští zákazníci, jak ti nakupující doma v Číně, tak ti, co nakupují při svých zahraničních cestách. Burberry dosud zavřela 24 ze svých 64 obchodů, které v pevninské Číně má. Těm obchodům společnosti, které zůstávají otevřeny, přitom za uplynulé dva týdny klesly tržby o sedmdesát až osmdesát procent. Burberry tak ruší své dosavadní prognózy ohledně hospodářských výsledků v celém ročním období končícím letošním březnem.

Trpí však nejen segment zábavních parků nebo luxusního zboží, nákaza doléhá také třeba na zpracovatelský nebo těžební průmysl. Nákaza může ovlivnit také ČR. Koronavirová nákaza ochromuje čínský průmyslový a obecně výrobní sektor, takže při jejím delším trvání bude třeba, aby čeští dosavadní odběratelé čínského zboží hledali nové dodavatele. Jen obtížně si lze představit, že tito dodavatelé budou levnější než ti čínští. Spíše dražší. Právě to může vést k dalším inflačním tlakům v české ekonomice.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře