Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu navázaly na zlevňování z týdne předchozího. Benzín zlevnil o šest haléřů na litr, nafta o osm, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,26 koruny za litr, zatímco nafta za 31,95 koruny za litr.
Dá-li se v případě šíření koranavirové infekce hovořit alespoň o něčem, co není vyloženě jen negativní, pak o tom, že i českým řidičům zlevní pohonné hmoty. V příštím týdnu lze očekávat další zlevňování, v rozsahu od deseti do dvaceti haléřů. Obava z dalšího šíření nákazy totiž ochromuje zejména čínskou ekonomiku která je největším světovým dovozcem ropy. Pokud tedy tento dovozce zaznamená kvůli koronaviru významný a trvalejší výpadek ekonomické aktivity, tamní dopravy i průmyslu, o ropu bude celosvětově citelně nižší zájem. A právě tato možná vyhlídka ji už nyní zlevňuje. Ropa typu Brent se v uplynulém týdnu prodávala i za 58,50 dolaru za barel, což byla její nejnižší cena za uplynulé více než tři měsíce. Nyní je jen nepatrně výše, na úrovni 58,80 dolaru za barel.
Zlevnění pohonných hmot v ČR, jež kvůli koronaviru nastane, je jenom jedním z projevů obavy z čínského ekonomického zpomalení. Další projev tohoto zpomalení už je vyloženě nepříznivý i pro peněženku řadového Čecha. Vykáže-li totiž letos čínská ekonomika kvůli koronaviru místo růstu ve výši šesti procent růst jen čtyřprocentní, což je zatím ten pesimističtější scénář, česká ekonomika dle modelu České národní banky přijde o 33 miliard Kč, tedy o 3100 Kč na osobu. Předpokládá to ovšem, že nákaza se významněji nerozšíří mimo Čínu. Tato ztráta zpravidla Čechům více než „vykompenzuje“ úsporu z o něco levnějšího benzínu či nafty. Pokud se navíc nákaza významněji rozšíří mimo Čínu, bude ztráta v přepočtu na řadového Čecha mnohem vyšší. Její horní hranici lze v tuto chvíli jen těžko domýšlet, neboť ani epidemiologové nemají jasno v tom, jakého rozsahu nákaza nabude.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.