Česká národní banka dnes zveřejnila protokoly z měnověpolitických jednání bankovní rady během roku 2013. V listopadu toho roku přitom bankovní rada ČNB rozhodla o zahájení intervence za slabší korunu. Tu například Eva Zamrazilová, nynější předsedkyně Národní rozpočtové rady, zpětně, podle svých letošních slov, považuje „za jednoznačně nejdůležitější ekonomickou událost posledních deseti let“, alespoň tedy v ČR. V listopadu 2013, ještě coby členka bankovní rady ČNB, pro spuštění intervence ruku nezvedla. Stejně jako kolegové Kamil Janáček a Pavel Řežábek.
Pro spuštění intervence naopak hlasovali guvernér Miroslav Singer, viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a také Lubomír Lízal. Příslovečným „jazýčkem na vahách“ tak byl viceguvernér Hampl. O zahájení intervence se totiž v roce 2013 hlasovalo celkem třikrát. Nejen v listopadu, ale také v srpnu a v září. V srpnu a září byl ovšem Hampl ještě proti jejímu zahájení, pročež k němu nedošlo. Na listopadovém zasedání už ale názor změnil. Podle dnes zveřejněného protokolu Hampl na listopadovém zasedání bankovní rady poznamenal, že v porovnání se situací na zářijovém zasedání existuje v rámci bankovní rady mnohem více „mentálního odhodlání“ k zahájení intervence přistoupit, a to navzdory tomu, že bankovní radní Lízal tvrdí, že k takovému kroku je již pozdě.
V současnosti ovšem i ta část odborné veřejnosti, která s intervencemi víceméně souhlasí, jmenuje většinově jako hlavní výtku vůči nim to, že začaly až příliš pozdě.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.