Lukáš Kovanda, doktorand na Katedře ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE a ekonomický analytik časopisu Týden, se letos v lednu stal ředitelem obecně prospěšné společnosti Prague Twenty. Nahradil tak dosavadní ředitelku Irenu Trávníčkovou. V souvislosti s novou funkcí v think tanku P20 jsme mu položili několik otázek.
Můžete našim čtenářům přiblížit činnost společnosti Prague Twenty?
Mottem Prague Twenty je „finančníci, politici a myslitelé, kteří hýbou světem“. A není to nadsázka. Na naše semináře, které jsou klíčovou náplní činnosti Prague Twenty, zveme opravdu špičkové osobnosti globální ekonomické či politické sféry. Ať už šlo třeba o Martina Feldsteina, jednoho z deseti nejvlivnějších ekonomů světa, profesora z Harvardu a poradce prezidentů Reagana či nyní Obamy, nebo Jacoba Frenkela, bývalého guvernéra izraelské centrální banky, či mnohé další. Názory těchto osobností konfrontujeme s pohledem českým či „středoevropským“. Takže například na seminář, jehož se účastnil Frenkel, jsme pozvali jako dalšího řečníka prezidenta Václava Klause. Tehdejší guvernér ČNB Zdeněk Tůma zase vystupoval na akci s Feldsteinem. Jiného semináře se jako řečník účastnil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jenž je mimochodem členem správní rady Prague Twenty, a tak bychom mohli pokračovat.
Co máte na starosti a co zajišťujete jako ředitel této společnosti?
Mám na starosti rozvoj a směřování společnosti. Reprezentuji Prague Twenty například při jednáních se sponzory, při jednání s řečníky na seminářích atp. V zajišťování praktického chodu společnosti mi velmi pomáhá Irena Trávníčková, její bývalá ředitelka. Nutno zdůraznit, že duchovním otcem Prague Twenty je její zakladatel Vladimír Dlouhý, bývalý ministr obchodu a průmyslu, jehož cenné kontakty po celém světě nám umožňují zvát na semináře opravdu význačné osobnosti, které – troufám si tvrdit – v Česku na podobné akce nikdo jiný nezve.
Chcete něco zlepšit ve fungování společnosti? Jaká je vaše představa o jejím budoucím vývoji?
Jsem maximalista, takže zlepšovat chci vše a stále. Prague Twenty je společností velmi mladou, vždyť byla založena v roce 2009. Za tu dobu si ovšem získala značné renomé, které bych rád dále potvrdil pořádáním prvotřídních akcí, které budou stále výrazněji formovat povahu tuzemské odborné diskuse jak v oblasti ekonomické, tak politické. Konfrontace s pohledem zvenčí nás může, jak jsem přesvědčen, nesmírně obohatit. Rád bych, aby se z Prague Twenty stal think-tank světové úrovně. To je v českých podmínkách hodně ambiciózní, ale jak jsem řekl – jsem maximalista.
Jaký další seminář plánujete?
Další seminář by měl být v květnu. Nyní jednáme s řečníky, ale jejich jména i téma semináře bych si s dovolením nechal pro sebe. Včas je zveřejníme. Třeba na facebookových stránkách Prague Twenty, jež jsme právě spustili a prostřednictvím nichž chceme s našimi fanoušky komunikovat. Tímto zvu všechny potenciální příznivce, ať rozvinou FB přátelství s Prague Twenty.
O Prague Twenty
P20 je obecně prospěšná společnost, kterou v roce 2009 založil bývalý ministr hospodářství a ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Prague Twenty pořádá konference, odborné přednášky a jiné vzdělávací akce z oblasti politiky, společenských věd a kultury, na kterých vystupují špičkoví zahraniční i domácí odborníci. Prague Twenty rovněž vydává sborníky z konferencí a diskusních setkání. Zatím vyšly dvě publikace: Euro – skutečný test teprve před námi? a Rusko v Evropě: partneři či soupeři?. Mezi členy správní rady kromě Vladimíra Dlouhého patří například Karel Schwanzenberg, Stanislav Bernard, MUDr. Pavel Pafko či Eliška Břízová. Více na http://www.praguetwenty.com/.
Autor: Stanislava Černovská
Vyšlo v magazínu pro studenty VŠE Economix (březen 2011, pdf).
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.