S příchodem roku 2020 začaly v Česku citelněji zdražovat pohonné hmoty. Benzín i nafta se tak nyní prodávají o zhruba 40 haléřů na litr dráže než na Silvestra 2019. Prodejci pohonných hmot s obvyklým zpožděním reagují na růst cen ropy. K tomu docházelo i během loňského prosince.
Ropa typu Brent během posledního měsíce loňského roku zdražila o více než osm procent, přičemž čerpací stanice v Česku toto zdražení promítají do cen právě až nyní. Vždyť ještě právě na Silvestra 2019 byly benzín i nafta v ČR znatelně levnější než na začátku toho samého měsíce, tedy prosince 2019.
Navzdory zdražování ropy na světovém trhu pohonné hmoty v Česku během prosince zlevnily a nyní to teprve prodejci pohonných hmot „dohánějí“. Koruna sice od začátku prosince do dneška vůči dolaru zpevnila, o více než dvě procenta, avšak toto zhodnocení české měny není s to absorbovat veškerý nárůst cen ropy, k němuž od začátku prosince na světovém trhu došlo.
Stupňování napětí v americko-íránském konfliktu, které zdražuje ropu na několikaměsíční maxima, se v cenách pohonných hmot teprve ještě projeví. Pokud bude eskalace pokračovat, do konce února by jak benzín, tak nafta mohly v Česku zdražit až o 1,50 na litr.
Pokud by se situace na Blízkém východě zvláštním způsobem vyhrotila, nelze vyloučit, že se ropa Brent bude prodávat až kolem 90 až 100 dolarů za barel. Například v případě déletrvajícího kompletního zablokování Hormuzského průlivu ze strany Íránu hrozí zdražení ropy až do pásma mezi 90 a 100 dolary za barel. V Česku by pak pohonné hmoty zdražily do pásma od 35 do 40 korun za litr, což je ovšem zatím opravdu jen krajní scénář.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.