Češi prý málo dbají o svůj chrup. Experti či třeba zdravotní pojišťovny pravidelně upozorňují na to, že Češi navštěvují zubaře méně často, než by měli. Prý se bojí. Z aktuálních údajů Eurostatu ale vyplývá, že Češi možná chodí k zubaři málo, drtivá většina jiných národů EU však ještě méně.
Ze statistiky plyne, že průměrný Čech navštíví zubaře 1,6krát ročně, tedy přibližně třikrát za každé dva roky. Lépe jsou na tom v celé EU podle Eurostatu už jenom Nizozemci. Ti navštíví zubaře v průměru takřka třikrát do roka. Žalostně dopadají třeba i takoví Dánové, kteří k zubaři zavítají jen jednou za každé dva roky, o Rumunech a Kypřanech ani nemluvě.
Poměrně vysoká častost výskytu Čechů v zubařských ordinacích není rozhodně dána tím, že by v Česku bylo zubařů hodně. Spíše naopak. V Česku ordinuje zhruba 75 zubařů na každých sto tisíc obyvatel. To je v rámci EU spíše podprůměrný počet, i když jen mírně. Zdá se tedy, že zubaři v Česku jsou naopak v rámci EU nadprůměrně vytíženi. Ještě více však jejich nizozemští kolegové, jelikož v Nizozemsku připadá na sto tisíc obyvatel pouze zhruba 50 ordinujících dentistů.
Svoji roli sehrává také odlišná cenová hladina zubařské péče v jednotlivých zemích i odlišná míra, v jaké je v jednotlivých zemích EU financována prostřednictvím povinného zdravotního pojištění.
Z jiných čerstvých údajů Eurostatu plyne, že Češi dávají mezi všemi národy EU skoro nejmenší část svých výdajů na ty spojené s péčí o zdraví, včetně právě chrupu. Loni Češi dali za péči o zdraví pouze 2,4 procenta svých výdajů. Méně v celé EU vydali za své zdraví už jen Britové, a to dvě procenta. V Česku zdravotnictví vykazuje z mezinárodního hlediska velice dobrý poměr cena/výkon, takže pacient může v ČR získat uspokojivou péči za nižší cenu než mnohde jinde ve srovnatelném zahraničí. Je to i jeden z klíčových důvodů, proč Čech častěji než drtivá většina ostatních obyvatel EU navštěvuje zubaře.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.