Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu opět mírně klesly. Benzín zlevnil o tři haléře na průměrnou cenu 32,17 koruny za litr, přičemž během týdne poklesl i na 32,12 koruny, což je jeho nejnižší cena za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevnila o pět haléřů, na 31,72 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny září. V příštím týdnu nelze očekávat výraznější pohyb průměrné ceny pohonných hmot ani jedním směrem. Pokud však dojde ke krachu jednání USA a Číny o dílčím smíru v celní válce, jehož pravděpodobnost nyní roste, pohonné hmoty v Česku by ještě před Vánoci citelněji zlevnily.
Klíčovým důvodem očekávané stagnace cen pohonných hmot v ČR v příštím týdnu je pokračující celkem stabilní listopadový vývoj cen ropy na světovém trhu. Cena ropy typu Brent se po celý měsíc prakticky pohybuje jen v poměrně omezeném pásmu od 61 do 64 dolarů za barel, vykazuje přitom je velmi mírně stoupající trend, který pohání zejména naděje na dílčí smír USA a Číny v celní válce. Stagnaci korunové ceny pohonných hmot podporuje také fakt, že se po říjnovém prudším posílení koruny vůči dolaru vzájemný kurs obou měn do značné míry stabilizoval.
V horizontu dvou až tří týdnu může pohonné hmoty v Česku citelněji zlevnit možný krach jednání mezi USA a Čínou o dílčí dohodě v celní válce. Pravděpodobnost takového krachu se nyní zvyšuje kvůli situaci v Hong Kongu. Americký prezident Donald Trump totiž včera svým podpisem podpořil legislativu, kterou už v minulém týdnu prakticky jednomyslně schválil jak americký Senát, tak Sněmovna reprezentantů.
Tato legislativa určuje, že americké ministerstvo zahraničí USA by každoročně vyhodnocovalo, zda Hong Kong zůstává na Pekingu dostatečně nezávislý na to, aby si nadále uchránil svůj zvláštní status, kterým v obchodním vztahu s USA disponuje. Díky tomuto statutu nyní platí například to, že Spojené státy sice vedou celní válkou s Čínou, ale nikoli s Hong Kongem, ač ten je její součástí.
Američtí zákonodárci – a nyní tedy i Trump sám – tím vysílají signál, který se Pekingu pochopitelně vůbec líbit nemůže. Trhy dnes reagují poklesem, protože se obávají, že opětovný růst napětí mezi Pekingem a Washingtonem ohrozí zmíněný dílčí smír v celní válce. Celní válka zásadním způsobem přispívá k současné ztrátě růstové dynamiky globální ekonomiky. Krach v jednání o smíru v ní by způsobil také propad cen ropy na světovém trhu, a tedy také zmíněné zlevnění pohonných hmot v ČR.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.