Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzín setrval na průměrné ceně 32,23 koruny za litr, přičemž během týdne poklesl i na 32,22 koruny, což je jeho nejnižší cena za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevnila o haléř, na 31,80 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny září. V příštím týdnu ceny pohonných hmot vzrostou v rozmezí od pěti do deseti haléřů
Klíčovým důvodem očekávaného růstu cen pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světovém trhu. Za poslední měsíc vzrostla cena ropy Brent o necelých pět procent. Burzy jsou totiž plny optimismu ohledně možné dílčí dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Ta by zmírnila dopad jejich celní války na světovou ekonomiku, a podpořila tak i poptávku po ropě.
Dnes navíc trhům dodala vzpruhu zpráva, že německá ekonomika se podle předběžného dohadu vyhnula ve třetím letošním čtvrtletí technické recesi. Vykázala poměrně nečekaně mezičtvrtletní nárůst čítající 0,1 procenta, zejména díky silnější domácí poptávce, jak spotřebě domácností, tak vlády. Podobně jako v Česku i v Německu tedy právě domácí poptávka poskytuje „vitamíny“, které Německo chrání před nákazou z mezinárodních trhů, poznamenaných obchodním napětím, slabší globální poptávkou a těžkostmi automobilového sektoru. Náš západní soused tedy vykazuje růst navzdory nejstrmějšímu propadu tamního průmyslu za posledních deset let, což je dobrou zprávou nejen pro českou ekonomiku, jež je na Německu silně závislá, ale právě i pro trh s ropou. Množí se navíc známky, že německá ekonomika se celkově stabilizuje.
Z hlediska českého řidiče je pak důležitý i kurs koruny k dolaru. Česká měna přestala vůči té americké posilovat, za poslední měsíc oslabila vůči dolaru o více než dvacet haléřů. To rovněž přispěje ke zdražení pohonných hmot v ČR v příštím týdnu, neboť tlaky na růst cen pohonných hmot způsobené vyšší cenou ropy nebude tlumit posilující koruna.
Benzín i nafta jsou v Česku momentálně levnější než na Slovensku a než v Německu, zato však dražší než v Rakousku, Polsku i Maďarsku.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.