Navzdory vleklé obchodní válce se Spojenými státy je čínská ekonomika stále silnější. A to navzdory klesající dynamice svého růstu. Nejnověji to dokumentují čísla švýcarské banky Credit Suisse. Vyplývá z nich totiž, že poprvé v historii je v Číně více boháčů než právě ve Spojených státech.
Mezi deseti procenty nejbohatších lidí světa bylo v polovině letošního roku sto milionů Číňanů, ale pouze 99 milionů Američanů.
Ve Spojených státech letos přibylo 675 tisíc nových dolarových milionářů, celosvětově jejich počet narostl o 1,1 milionu na přibližně 46,8 milionu.
Za růstem počtu milionářů není pouze globální ekonomický růst, ale zejména v USA také růst nerovnosti. Značnou roli hrají samozřejmě také kursové výkyvy. Boháče tak v uplynulých měsících ztrácely ekonomiky jako Austrálie, Británie nebo Turecko, jejichž měna vůči dolaru oslabovala.
Australský dolar ztratil vůči dolaru americkému od poloviny loňského roku do poloviny letoška 4,4 procenta, britská libra pak za stejné období 3,4 procenta. Turecká lira oslabila dokonce o 20,3 procenta, zatímco čínská měna o 2,9 procenta.
Číňané tedy mají více milionářů než Američané i navzdory slábnoucí měně, což ještě zvýrazňuje tento jejich historický výsledek.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.