U příležitosti dnešního pohřbu Karla Gotta, jenž podle všeho bude svým rozsahem nebývalý, stojí za to připomenout si nejnákladnější poslední rozloučení dějin. Žebříček zahrnuje jak pohřby státníků, tak hvězd šoubyznysu.
Nejnákladnější pohřeb dějin podle více zdrojů vystrojili Alexandru Velikému. Když v roce 323 před Kristem umíral, jeho říše se rozkládala od Jónského moře k Himálaji. Šedesát koní tehdy prý táhlo zlatý kočár, v němž byly ve zlaté rakvi uloženy ostatky velkého vojevůdce a dobyvatele. Pohřeb vyšel v dnešních cenách na 600 milionů dolarů, neboli více než čtrnáct miliard korun.
Na v přepočtu 9,4 miliardy korun pak vyšel pohřeb někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana, jenž zemřel v roce 2004. Necelou miliardu korun stál pohřeb severokorejského vůdce Kim Čong Ila. Více než dvacet milionů korun činily tehdy výdaje na ruské balzamovače Kimova těla a speciální skleněnou rakev.
Nákladné pohřby měly dále zavražděný americký prezident John Fitzgerald Kennedy, Královna matka, čili matka britské panovnice Alžběty II., papež Jan Pavel II., princezna Diana, Winston Churchill nebo Margaret Thatcherová.
Pohřeb zpěváka Michaela Jacksona v roce 2009 vyšel na zhruba milion dolarů tedy zhruba 23,5 milionu korun dle aktuálního kursu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.