Blíží se opět období zvýšeného výskytu chřipek. Ročně toto onemocnění připraví o život stovky Čechů. Zvláště jsou ohroženi senioři. Chřipka má nezanedbatelné ekonomické náklady, zejména propukne-li její epidemie. Hygienici doufají, že jako loni ani letos epidemie chřipky nenastane, nicméně i tak lze vyčíslit ekonomické škody, které by napáchala.
Model šíření chřipky a jejich ekonomických následků, vypracovaný experty z Vysoké školy ekonomické a z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, dospívá k závěru, že v případě opravdu rozsáhlé epidemie, spíše již pandemie chřipky by z důvodu masivního nárůstu případů pracovní neschopnosti a dalších nákladů došlo k výpadku hrubého domácího produktu země ve výši 1,5 procenta. Jedná se tedy vskutku o krajní, pesimistický scénář, nicméně scénář, který vyloučit nelze.
Při letošním předpokládaném růstu reálného hrubého domácího produktu o 2,6 procenta by uvedený výpadek půldruhého procenta HDP odpovídal zhruba 85 miliardám korun.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.