Obchodní války, společenské bouře v Hong Kongu, nebo čínské investice v Čechách a opačně – Čína je jednou ze zemí, které jednoduše přitahují pozornost všech. Hostem Ecofinu proto byl tentokrát odborník na Čínu, tlumočník a předseda Sinoskopu, Vít Vojta.
Video je k dispozici zde: https://www.youtube.com/watch?v=lQA36so6Vz4
Jakákoli debata o Číně je v ČR podle Vojty silně polarizovaná a zatížená ideologií. „Jedna skupina ví co je dobro a co je zlo a ta druhá skupina se zase snaží hledat benefity tam, kde možná nejsou. Jednoznačně je to černobílé. Jste s námi, nebo jste proti nám,“ tvrdí.
„Čína v poslední dekádě poměrně silně kontroluje mediální prostředí, internetový prostor a vlastně jakýkoliv veřejný projev politických názorů,“ poukazuje Vojta na kořeny protestů v Hong Kongu. „Určitá eskalace toho napětí byla zřejmá během posledních let,“ míní s tím, že letošní spor je vyvrcholení a ilustruje naprostou nedůvěru Hong Kongu k čínské justici. Ta je totiž vlastně politická, na což poukazují i příklady únosů hongkongských vydavatelů.
„Mladí Číňané a mladí Hongkonžané dnes myslí zcela jinak a v podstatě si nerozumí,“ upozorňuje také Vojta. Stojí za tím především kontrast čínského vlastenectví a hongkongského liberalismu.
Moderátor Lukáš Kovanda se Víta Vojty pochopitelně neopomněl zeptat také na obchodní spory s USA. „V čem má Čína komparativní výhodu, to je čas,“ myslí si Vojta. Donald Trump totiž již musí ve svém vyjednávání začít počítat s blížícími se volbami, což je také důvodem, proč nechce zavádět cla, jež by Američanům prodražila Vánoce. Čínské vedení žádným podobným tlakům nečelí. Že Číně vládne jeden muž je mýtus, upozorňuje také Vojta. Od roku 49 je to kolektivní vedení a Vojta očekává, že prezident Si v úřadu vydrží zhruba do svých sedmdesáti, tedy ještě devět let.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.