#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Propojení hongkongské a londýnské burzy

11. září 2019

Ve světě finančních trhů možná vznikne nový globální gigant, který propojí východ se Západem. Provozovatele hongkongské akciové burzy podal nabídku na převzetí londýnské burzy. Je ochotný za to zaplatit skoro 32 miliard liber, což je zhruba 915 miliard korun. U telefonu je teď hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda dobrý večer dobrý večer, jak významným hráčem na finančních trzích by se tyto spojené burzy mohly stát.

Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
Pochopitelně, když uvážíme, že londýnská burza je jednou z největších v Evropě a že to ne navíc mají pouze tedy londýnská burza, ale vlastně také burzu italskou Miláně, tak by se skutečně jednalo o vznik globálního hráče s přesahem potvrzené na ty 2 kontinentální Evropu vlastně způsob způsobem. Celosvětově, protože v Londýně se obchodují, například takzvané úrokové swapy a je to vlastně hlavní obchodní místo pro tento druh investičního nástroje, takže ta burza by měla ještě silnější globální dosah než mají tedy burza není, když se ještě tedy oddělené.

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka
Jak se k té nabídce staví londýnská burza a pak ještě k tomu podotázka, jestli by vlastně to spojení vůbec povolili regulátoři.

Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
No to je ta nejdůležitější otázka a samotná londýnská bude zase staví na, řekněme, do skepticky k tomu dokonce proslýchá, že činovníci. Londýnské budovy jsou nepříjemně zaskočeni tou nabídkou, která přišla z Hongkongu a pochopitelně není ještě velmi důležité slovo kromě akcionářů londýnské burze budou mít také regulátoři. Británie částečně třeba i ve Spojených státech kvůli to může vlastně Hongkong v podstatě čínské zvláštní pro správní území a. Hongkongská burza je částečně vlastněna právě, řekněme, těm správce Hongkongu a tam už pak přímá vazba na Peking, a to samozřejmě v dnešní době obchodních válek napjatého vztahu mezi Západem a Čínou. Implikuje velké bezpečnostní riziko potenciální.

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka
To znamená, že ty obavy, že vliv na londýnskou burzu by potom spojení získal přímo Peking jsou oprávněny.

Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
Jsou oprávněné Peking by získal jsem už jsme vliv nejen na londýnskou burzu, ale jak jsem řekl také na burzu italskou to znamená po brexitu stále je to věc, kterou by už řešili regulátoři Evropské unie již Itálie součástí nicméně tu slyšet takové hlasy, že vlastně ta nabídka Hongkongu a převzetím londýnské burzy jakýmsi posledním voláním o pomoc je Hongkong se obává ji v době těch protestů masových, které tam jsou Děčína poté ještě více tedy přísně. Znemožňuje další globální rozvoj Hongkongu jako finančního centra, a proto nyní cítí hongkongská podle poslední šanci, aby ještě navázala nějaký, řekněme, hodnotnější vztah právě Západem londýnskou burzou, takže lze se na to díváte takto, ale spíše se tady myslím, že hongkongská burza se snaží využít toho, že ještě ne poslední šance koupit londýnskou burzou z hlediska toho, že Londýn chystá další obchod nákup velkého datového poskytovatelé společnosti definitiva, jestliže by se tento obchod uskutečnil tak prostě proto koňskou hůř už ten Londýn bude příliš velké sousto nebude, tedy na něj mít jednoduše peníze.

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka
Říká hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda děkuji za rozhovor na slyšenou.

Odvysíláno na Českém rozhlase Plus.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře